O czym świadczą bóle stawów

O czym świadczą bóle stawów

Być może pamiętasz z lekcji biologii lekcje o stawach. Pełnią one dla ciała podobną rolę jak zawiasy w drzwiach. Czym są? Stawy to po prostu połączenia kości, które umożliwiają ruch. Gdziekolwiek ich szukać,  ich ból może być bardzo dotkliwy.

Co może spowodować bóle stawów?

Przyczyn bólu stawów może być wiele. Począwszy od zwyczajnego przeciążenia aż po poważniejsze problemy zdrowotne. Zazwyczaj jednak oznacza to, że Twoje stawy potrzebują odpoczynku.

Najczęściej problemy z tą częścią ciała dotyczą kobiet, gdyż są one nieco bardziej narażone np. na dźwiganie ciężkich toreb z zakupami. Sporym obciążeniem dla stawów jest również ciąża. Mężczyźni też znają ten problem – szczególnie ci z większą nadwagą lub ciężko trenujący na siłowni.

Ból stawów jako sygnał przed ospą

Istnieją jednak inne powody bólów mięśni i stawów. Pojawiają się one, gdy „złapie” Cię infekcja wirusowa lub bakteryjna. Jeśli jej powodem jest grypa, bóle będą dosyć silne, a stawy dodatkowo osłabione – dlatego tak trudno jest Ci się wybrać do łazienki w czasie choroby. W przypadku zwykłego przeziębienia ból będzie mniejszy i ustąpi już po kilku dniach. Zdarza się również, że bóle stawów zapowiadają ospę wietrzną. Pojawiają się one na 1-2 dni przed wysypką.

Jak wesprzeć stawy w ich pracy?

Aby dom dobrze funkcjonował, należy dbać o każdy jego element. Odpowiednikiem cegieł służących do budowy domu są właśnie stawy. Bez nich nie mógłbyś się poruszać! Skup się na ćwiczeniach, wzmacniających więzadła, ścięgna czy kaletki maziowe oraz oczywiście same stawy. Odpowiednie będzie pływanie i rower.
Upewnij się też, że Twoja dieta jest bogata w źródła białka, takie jak: twaróg, mleko, kefir czy jogurt. Twoje stawy lubią też pieczywo pełnoziarniste i razowe, makarony razowe, wszelkiego rodzaju otręby oraz warzywa strączkowe  –  gdyż zawierają one błonnik.

Pierwsza pomoc, gdy boli

Jeśli czujesz, że stawy odmawiają Ci posłuszeństwa, zastosuj jeden ze znanych domowych sposobów. Potrzebujesz 2 łyżki miodu, 2 łyżki zgniecionego korzenia kozłka lekarskiego, 1 łyżkę nasion kopru oraz litr ciepłej wody. Miód, kozłek oraz koper zmieszaj ze sobą i zalej wodą, a potem przelej do termosu i odstaw na 24 godziny. Pij go 2 razy dziennie, na 30 minut przed posiłkiem. Taki napar będzie doskonałym uzupełnieniem dla konwencjonalnego leczenia prowadzonego przez Twojego lekarza.

Postaw na kąpiele

Co powiesz na rozgrzewającą kąpiel ziołową? Do wanny pełnej wody o temperaturze 35-37 stopni dodaj wywar z szyszek i igliwia lub z owsa. Jak zrobisz odwar z szyszek? Zalej 2 litrami chłodnej wody 0,5 kg sosnowych szyszek, a potem podgrzej na wolnym ogniu aż do wrzenia. Odcedź i wlej do wanny. Owies przygotujesz w podobny sposób: 1 kg owsa zalej 4 litrami wody i odstaw na 3 godziny. Gotuj pod przykryciem przez 30 minut i odcedź.

Leczenie od kuchni

Lekarstwa znajdziesz nie tylko w sklepie zielarskim, ale też w swoim warzywniaku. Na ból wszystkich stawów dobrze zrobi Ci kompres, sporządzony z liścia kapusty owiniętej ręcznikiem lub z gorczycy.

Jeśli zdecydowałeś się na kapustę, pozbądź się zgrubiałych włókien, a miękkie liście rozbij tłuczkiem i przyłóż do skóry. Ciasno zabandażuj i zmieniaj okład 2-3 razy dziennie. Po 2-3 dniach ból minie.

Gorczyca najlepiej pomoże Ci w zmielonej postaci. 2 czubate łyżki zalej litrem ciepłej wody i zamieszaj. Namocz w płynie gazę, a potem owiń nią obolały staw na 2-3 godziny.

Gdyby bóle stawów utrzymywały się przez 1-2 tygodnie lub nasilały się, zamiast mijać, skontaktuj się ze specjalistą. Pomoże Ci on ustalić przyczynę bólu i sięgnie po farmakologiczne sposoby na uśmierzenie dolegliwości.