O czym świadczy ból gardła przy przełykaniu?

O czym świadczy ból gardła przy przełykaniu?

Z pewnością nie lubisz czuć się chory, tym bardziej, gdy w Twoim życiu wiele się dzieje. Z życia towarzyskiego może wykluczyć Cię niespodziewany ból gardła. Budzisz się któregoś dnia, przełykasz ślinę i nagle… pojawia się on. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Aby złagodzić ból gardła przy przełykaniu, zastosuj którąś z poniższych metod, a z pewnością bardzo szybko odczujesz ulgę.

Ból gardła przy przełykaniu – jakie mogą być jego przyczyny i dlaczego powstaje?

Zanim zastosujesz konkretną metodę, zorientuj się, co jest przyczyną Twojego dyskomfortu. Ból gardła przy przełykaniu śliny może być objawem zwykłego przeziębienia lub grypy. Rzadszą przyczyną może być na przykład zapalenie gardła lub migdałków, które spowodowane jest przez wirusa lub przez bakterię.

Jeżeli miewasz problemy z trawieniem, to powodem bólu gardła przy przełykaniu może być refluks żołądka. Zdecydowanie rzadziej ten rodzaj bólu wywołują np. ostre krawędzie jedzenia, owrzodzenia przełyku i infekcje zębów, a także reakcje alergiczne. Zdarza się, że tego typu objawy towarzyszą też działaniu ubocznemu leków.

Ból gardła przy przełykaniu? Biegnij do apteki

Na ból gardła przy przełykaniu pomogą preparaty dostępne w każdej aptece. Wybierz ulubione tabletki do ssania, jak na przykład Propolki z propolisem pszczelim, Tantum Verde, Orofax lub inne tego typu pastylki. Zawierają one nie tylko substancje działające kojąco na gardło, ale również witaminę C. Witamina ta może nie pokona samego przeziębienia, ale zwiększy Twoją odporność i pomoże Ci w walce z chorobą. Jeżeli wolisz produkty do picia, dobrym wyborem będzie kilka łyżeczek ziołowego syropu, jak np. Plantaginis czy też Verbasci.

Dobrą sławą cieszy się też syrop prawoślazowy bazujący na korzeniu prawoślazu lekarskiego, który działa osłaniająco na śluzówkę Twojego gardła. Poza korzeniem prawoślazu lekarskiego możesz wybrać syrop roślinny zawierający dziewannę lub babkę lancetowatą. Przyniosą Ci one szybkie ukojenie.

Pij i płucz – na zdrowie!

Możesz również przepłukać gardło specjalnym płynem jak na przykład Glimbax, Tantum Verde lub inne preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Psiknij 3-4 porcje preparatu do jamy ustnej. Odczekaj zanim weźmiesz łyk jakiegoś napoju, gdyż picie zmniejszy działanie lekarstwa.

Na ból gardła przy przełykaniu sprawdzą się też olejki eteryczne. Wybierz taki, który zadziała nie tylko łagodząco na ból, ale również wypędzi bakterie i wirusy, a co za tym idzie, uderzy w samą przyczynę Twojego bólu. Wśród tych zapachowych propozycji znajduje się na przykład Aromatol w postaci koncentratu, który rozcieńczysz w wodzie. Stosuje się go w formie płukanki do gardła i jamy ustnej.

Ostry ból gardła i objawy towarzyszące

Jeżeli do bólu gardła dołączyła jeszcze gorączka, dreszcze, chrypka, kaszel lub ból głowy, dopada Cię właśnie przeziębienie lub grypa. W takich sytuacjach nie zwlekaj z witaminową odsieczą – biegnij do apteki po przeziębieniową broń w postaci lekarstw. Ból gardła przy przełykaniu śliny to dolegliwość, którą nie zawsze wyleczysz za pomocą domowych środków.

Zawsze, jeżeli tylko dolegliwości się przedłużają, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarskiej. Specjalista dobierze odpowiednie dla Ciebie lekarstwa, które szybko postawią Cię na nogi.