Odczuwasz ból głowy przy schylaniu? Sprawdź, co może go powodować

Odczuwasz ból głowy przy schylaniu? Sprawdź, co może go powodować

Ból głowy przy schylaniu może mieć różne przyczyny. Najczęstszą z nich, choć nie jedyną, są zatkane zatoki. Taki ból może też jednak wiązać się z chorobami kręgosłupa czy wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. O czym trzeba wiedzieć w przypadku takich dolegliwości i jak radzić sobie z takim bólem?

Bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, często bagatelizowana zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów. Kiedy jednak pojawia się ból głowy przy schylaniu się, zamiast leczyć same objawy, warto bardziej zainteresować się jego przyczynami.

Lekarz, diagnozując źródło problemów zapyta Cię o czynniki, które nasilają ból, w jakich sytuacjach się on pojawia, inne objawy i czynniki wywołujące objaw. Ból głowy przy pochylaniu się najczęściej wywołany jest zapaleniem zatok.

Ból głowy przy schylaniu się – kiedy oznacza zapalenie zatok?

Dolegliwości powstają, gdy (najczęściej w związku z ochłodzeniem pogody i wiatrem) dochodzi do obrzęku śluzówek i zatok stają się niedrożne. Zalega w nich wydzielina zapalna i powietrze, możesz też skarżyć się na niekomfortowe uczucie ściskania w głowie i łzawienie oczu. Taki ból głowy przy pochylaniu się, a następnie po jednej stronie głowy lub obu, narasta wraz z obrzękiem zapalnym błon śluzowych zatok.

Do innych objawów, po których poznasz ostre i przewlekłe zapalenie zatok, należą:

  • bóle mięśni twarzy,
  • niedrożność nosa i upośledzenie węchu,
  • wydzielina w nosie (wodnista lub bardzo gęsta),
  • wrażenie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • gorączka i stany podgorączkowe,
  • upośledzenie węchu,
  • uczucie drapania w gardle.

Jak sobie poradzić z zapaleniem zatok domowymi sposobami? Możesz wykorzystać inhalacje z olejkiem eterycznym (np. sosnowym) lub solą morską. Zalecane jest także picie herbaty imbirowej, która udrażnia górne drogi oddechowe i leczy stany zapalne. Pomogą też maści rozgrzewające, które udrażniają nos oraz płukanie zatok roztworem z chlorku sodu, rozpuszczonego w ciepłej wodzie (np. zestaw Irigasin lub Resprimer NetiFlow).

ból głowy przy pochylaniu

Ból głowy przy schylaniu i wstawaniu – to może być kręgosłup!

Ból głowy przy schylaniu i wstawaniu może mieć źródło w kręgosłupie szyjnym. Ma to miejsce w przypadku wad wrodzonych lub nabytych tego odcinka kręgosłupa, choć groźne są też urazy, dyskopatia, deformacja i przepuklina jądra miażdżystego (przeciążenie dysków w kręgosłupie). Ruchy kręgosłupa szyjnego mogą w tym przypadku wywołać lub nasilić dolegliwości.

Jeśli więc miałeś uraz kręgosłupa lub jego odcinek szyjny jest szczególnie narażony na przeciążenia (pracujesz przy komputerze w bezruchu bądź ciężko fizycznie) i obserwujesz u siebie ból głowy przy schylaniu i wstawaniu oraz inne objawy, takie jak sztywność karku, wymioty czy gorączka, koniecznie odwiedź specjalistę lub zadzwoń na pogotowie.

Kiedy to napięciowe bóle głowy?

Ból głowy przy pochylaniu się często oznacza też dolegliwości na tle napięciowym. Częste przebywanie z głową pochyloną do przodu może skutkować tępym, obustronnym, niezbyt nasilonym, ale dość długim bólem głowy. Taki napad może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni.

Poznasz go też po zdrętwiałych mięśniach karku. Ból pojawia się, gdy bezwiednie siedzisz lub stoisz w jednej pozycji, częściej dopada kobiety. Tego typu ból pojawia się też na skutek stresu, niewyspania, nadmiaru kofeiny lub alkoholu, zmiany pogody czy też zmian w cyklu hormonalnym.

Jeśli masz z nim do czynienia, doraźnie możesz stosować leki przeciwbólowe. Kiedy ból napięciowy zamienia się w przewlekły, wówczas lekarz może przepisać Ci nawet leki przeciwdepresyjne. We własnym zakresie z takim bólem i samym napięciem możesz walczyć za pomocą treningów relaksacyjnych, fizjoterapii, medytacji i psychoterapii.

Ból głowy przy wstawaniu – co może oznaczać?

Ból głowy przy wstawaniu i innych ruchach, zwłaszcza nagłych, często sygnalizuje dolegliwości związane ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego, w tym choroby neuroinfekcyjne (czyli choroby ośrodkowego układu nerwowego).

Typowym objawem dla jednej z nich – zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jest sztywnienie karku. Ból głowy przy zmianie pozycji i przy wstawaniu w rzadszych przypadkach oznacza krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego.

Ból głowy przy zmianie pozycji, w trakcie pochylania i przyciągania głowy do mostka połączony z wysoką gorączką i światłowstrętem w skrajnych przypadkach oznacza zaawansowane nowotwory OUN. Ból głowy przy wstawaniu rano nasila się przy dalszych ruchach i towarzyszą mu wymioty.

Pamiętaj jednak o tym, że choroba ta dotyczy najmniejszego odsetka pacjentów – najczęstszym powodem bólów głowy przy schylaniu się i innych ruchach są niedrożne zatoki, a na drugim miejscu – problemy z kręgosłupem.

Kiedy nie dotyczą Cię mdłości ani wysoka gorączka czy wymioty, najpewniej przyczyną Twojego problemu jest jedna z tych dwóch. Wówczas dobry zestaw do irygacji, a także sprawdzony fizjoterapeuta i własne zaangażowanie w rozwiązanie problemu (ograniczenie napięć – źródła problemu) wystarczą. Jeśli jednak zatoki męczą Cię już kolejny sezon, zapytaj lekarza o możliwość zabiegu ich udrożnienia (endoskopia zatok).