Nie tylko okłady i olejki, czyli naturalne sposoby na ból głowy. 3 sposoby na szybki powrót do zdrowia

Nie tylko okłady i olejki, czyli naturalne sposoby na ból głowy. 3 sposoby na szybki powrót do zdrowia

Ból głowy jest bardzo częstą dolegliwością i każdy z nas musiał się z nią chociaż raz uporać. Zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową – wypróbuj innych sposobów. Ulgę mogą przynieść Ci zimne okłady. Akupunktura czy akupresura na ból głowy to inne, mniej znane metody, które możesz sprawdzić, zanim sięgniesz po tabletkę. Na czym one polegają?

Ból głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości bólowych, jakie mogą Cię spotkać. Winne temu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych mózgu. Może on mieć różne natężenie i umiejscowienie. Może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Nie musi oznaczać poważnej choroby, ale warto przyjrzeć się mu lepiej.

Ból głowy – przyczyny

Najczęściej we znaki dają się napięciowe bóle głowy, wynikające np. z braku snu, stresu, przemęczenia, niewygodnej pozycji oraz intensywnych emocji. Przydarzyć mogą Ci się też napady migreny charakteryzujące się pulsującym, często jednostronnym bólem głowy, który bywa poprzedzony aurą. Niektórzy doświadczają przy tym również światłowstrętu, nudności oraz nadwrażliwości na zapachy i dźwięki. Czasami ból głowy możesz łagodzić naturalnymi sposobami, które nie są szkodliwe dla Twojego organizmu.

Naturalne sposoby na ból głowy

Zanim sięgniesz po tabletkę, sprawdź kilka sposobów prosto od matki natury, które przyniosą Ci doraźną ulgę.

  • Olejki eteryczne – zapachy, które zmniejszają ból

Aromaterapia może być pomocna w zwalczaniu bólów głowy. Olejki eteryczne zawierają cząsteczki, które pobudzając receptory w mózgu, wspierają wytwarzanie przeciwbólowych endorfin. Najbardziej skutecznymi olejkami są lawendowy, miętowy, eukaliptusowy i grejpfrutowy. Możesz wcierać je bezpośrednio w skórę skroni, czoła i karku. Zrób to od razu, gdy pojawi się ból.

Olejki w postaci skoncentrowanej mogą powodować podrażnienia, dlatego zanim je zastosujesz, rozcieńcz je najpierw w np. w oliwie z oliwek.

  • Akupresura na ból głowy

Akupresura jest metodą łagodzenia różnych dolegliwości poprzez uciskanie określonych miejsc na ciele. Ta technika nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego możesz zastosować ją w domu. Jeśli dokucza Ci ból skroni, uciskaj punkt leżący na przecięciu łuku brwiowego i zewnętrznego kącika oka. Na ból całej głowy pomoże Ci masaż miejsca leżącego poniżej linii włosów, w zagłębieniu kości potylicznej.

  • Akupunktura na ból głowy

Skutecznym sposobem na zwalczanie bólów migrenowych i nerwobólów jest akupunktura. Metoda ta wywodzi się z Dalekiego Wschodu i polega na stymulowaniu różnych punktów ciała za pomocą igieł.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i powoduje nie tylko uśmierzenie bólu ale również pobudza układ krwionośny i wzmacnia układ immunologiczny. Trwa 25 minut. Poprawę możesz poczuć już po 3-5 zabiegach, jednak największą skuteczność daje około 10 zabiegów.

Inne sposoby na ból głowy

Z bólem głowy wywołanym stresem lub zmianą pogody pomóc mogą Ci też filiżanka kawy, mieszanka miodu z winnym octem i wodą, herbatki ziołowe i wodą z cytryną. W aptece możesz zaopatrzyć się w mieszanki ziołowe, zawierające roślinne ekstrakty, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne np. miksturę z ekstraktem z żywicy sosnowej Alpa leśna czy Złocień maruna feverfew z wit. B2, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ulgę przyniesie Ci zimny kompres lub działający na podobnej zasadzie chłodzący plaster z mentolem, np. Apap Ice.

Nawracający, intensywny ból głowy może być jednak symptomem poważniejszej choroby. Jeśli objawy są niepokojące (np. tracisz równowagę, czy masz trudności z mówieniem), nie lecz się na własną rękę, tylko idź pilnie do neurologa.