Olejek goździkowy na ból zęba – czy to działa?

Olejek goździkowy na ból zęba – czy to działa?

Olejek goździkowy na ból zęba jest starym sposobem znanym od pokoleń. Oprócz intensywnego, korzennego zapachu ma liczne walory prozdrowotne i pielęgnacyjne. Czy rzeczywiście łagodzi ból? Jak stosować olejek goździkowy na ból zęba i jakie jest jego działanie?

Skąd bierze się olejek goździkowy?

Olejek goździkowy pozyskuje się z pąków kwiatowych czapetki pachnącej. Ta roślina z rodziny mirtowatych nie występuje w Polsce. Rośnie głównie na Półwyspie Malajskim, Madagaskarze czy Zanzibarze. Po destylacji pączków kwiatowych parą wodną powstaje olejek goździkowy. To olejek eteryczny o intensywnym, słodkim i korzennym zapachu.

Co zawiera olejek goździkowy?

Główny składnik olejku goździkowego to eugenol. Jest on związkiem zapachowym o właściwościach znieczulających, który występuje również w cynamonie. Eugenol to cenny składnik, któremu olejek zawdzięcza szereg prozdrowotnych zastosowań. Stomatolodzy używają go głównie do wypełnień kanałów korzeniowych zębów. Poza tym, z powodu właściwości przeciwbólowych, używa się go jako opatrunek w leczeniu kanałowym.

Olejek goździkowy na ból zęba

Stosowanie olejku goździkowego na ból zęba to popularny sposób na złagodzenie dolegliwości. Czy na pewno skuteczny? Duża zawartość eugenolu sprawia, że rzeczywiście olejek goździkowy jest liderem wśród domowych sposobów na ból zęba. Bez obaw możesz po niego sięgnąć, jeśli dokucza Ci ból, a np. musisz poczekać na swój termin wizyty u dentysty.

Jakie jest działanie olejku goździkowego?

Olejek goździkowy działa antyseptycznie (odkażająco), rozkurczowo i przeciwzapalnie. Ma pełen wachlarz zastosowań. Używa się go do leczenia stanów zapalnych, reumatyzmu czy przeziębienia. To również składnik perfum i kosmetyków. Służy też do aromatyzowania produktów spożywczych, działa przeciwświądowo, a nawet odstrasza komary. Poza tym wchodzi w skład środków leczniczych, w tym preparatów używanych przez stomatologów.

Olejek goździkowy na ból zęba – jak stosować?

Jak stosować olejek goździkowy na ból zęba? Wystarczy nasączyć bawełniany wacik miksturą i przyłożyć w obolałe miejsce. Pamiętaj, by nie przesadzać z użytą ilością – wystarczą już dwie krople. Czysty olejek goździkowy w dużej dawce może podrażnić błonę śluzową jamy ustnej i przynieść więcej szkód niż korzyści. Możesz rozcieńczyć go wodą i używać w formie mikstury.

Jak zrobić olejek goździkowy na ból zęba?

Jeśli nie chcesz używać czystego olejku goździkowego, możesz go rozcieńczyć. Wystarczy kilka kropli olejku dodać do jednej czwartej łyżeczki oliwy z oliwek. W otrzymanej mieszance zanurz czysty wacik i delikatnie przyłóż do bolącego zęba na kilka minut.

Olejku goździkowego możesz użyć nie tylko wtedy, gdy boli Cię ząb, ale również profilaktycznie. Jest stosowany do leczenia zakażeń jamy ustnej. Możesz przyrządzić z niego płyn do płukania, który pomoże Ci zwalczać próchnicę, łagodzić podrażnienia i owrzodzenia. Oprócz tego, koniecznie silnie rozcieńczony, służy jako maść na ząbkowanie dla niemowląt.

Do czego jeszcze można używać olejku goździkowego?

Olejek goździkowy działa przeciwgrzybiczno i antyseptycznie, warto więc używać go do odkażania ran i skaleczeń. W połączeniu z miodem pomoże Ci w walce z trądzikiem. Możesz dodać kilka kropli do kąpieli, dzięki czemu wyzbędziesz się stresu i zrelaksujesz. Wypróbuj też pastę z dodatkiem olejku, która skutecznie redukuje cellulit. W aptece bez trudu zaopatrzysz się w goździkowy olejek eteryczny (np. Etja), który warto mieć w domowej apteczce.