Parestezje — jak leczyć „mrówki”?

Parestezje — jak leczyć „mrówki”?

Parestezja to dziwne uczucie odrętwienia, mrowienia lub „przebiegającego prądu”, które pojawia się w różnych miejscach na ciele. Od czasu do czasu parestezje przytrafiają się  większości z nas. Czy i kiedy ta dolegliwość może świadczyć o poważniejszej chorobie? Czym dokładnie spowodowane są tajemnicze parestezje i jak z nimi walczyć?

Co to są parestezje?

Odczuwałeś kiedyś nagłe mrowienie, drętwienie kończyn lub miałeś wrażenie, jakby przez Twoje ciało przeszedł impuls elektryczny? To właśnie parestezje. Zazwyczaj występują na palcach, rękach i nogach. Osoby, które ich doświadczają, opisują je jako nieprzyjemne, ale nie bolesne. Niektórzy porównują je do wbijania w ciało igieł. Co charakterystyczne, skóra w miejscu parestezji zazwyczaj zmienia swoją temperaturę na niższą (uczucie chłodu), niektórzy jednak doznają ciepła.

Parestezje przemijające

Zdarza się, że parestezje pojawiają się z błahego powodu i szybko znikają. To właśnie ich niegroźna postać, występująca najczęściej na nogach, ramionach czy rękach. Kiedy przez długi czas siedzisz w niewygodnej pozycji i uciskasz nerw, dociera do niego mniej krwi niż zwykle – a to powoduje chwilowe odrętwienie. Powodem przemijających parestezji jest też atak paniki i hiperwentylacja. Ten rodzaj mrowienia nie powinien jednak być powodem do zmartwień, ponieważ nie skutkuje żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla organizmu.

Parestezje przewlekłe

Jeśli uczucie mrowienia pojawia się u Ciebie często i bez wyraźnego powodu (nie jest spowodowane uciskiem na daną część ciała), nie powinieneś go zlekceważyć. Przyczyną mogą być uszkodzenia nerwów albo problemy z krążeniem. Przewlekłe parestezje mogą być znakiem alarmującym o chorobie, dlatego jeśli często u Ciebie występują, nie ignoruj ich.

Jakie są inne przyczyny parestezji?

Możliwych przyczyn parestezji jest bardzo wiele. Niektóre z nich są błahe, zwłaszcza dotyczy to parestezji przemijających. Jeżeli jednak mrowienie się powtarza, prawdopodobne powody to:

 • niedobór makro- lub mikroelementów,
 • cukrzyca,
 • uraz lub choroba kręgosłupa,
 • niedoczynność tarczycy,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • niedotlenienie mózgu,
 • choroby zakaźne,
 • półpasiec,
 • kamica,
 • miażdżyca.

O czym świadczy mrowienie w jamie ustnej?

Parestezje występują również w jamie ustnej. Często pojawiają się w okolicach dziąseł po zabiegu wstawienia implantów. Jeśli odczuwasz drętwienie języka, prawdopodobnie cierpisz na niedobór witaminy B12, wapnia lub magnezu. W niektórych przypadkach parestezje w jamie ustnej świadczą o poważnej chorobie neurologicznej — stwardnieniu rozsianym.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Koniecznie udaj się do lekarza, jeśli parestezjom towarzyszą podejrzane objawy, takie jak osłabienie czy paraliż. Inne alarmujące symptomy to zasłabnięcie, oszołomienie, problemy z widzeniem czy niewyraźna mowa. Jeśli odczuwasz parastezje, a kiedyś doświadczyłeś urazu szyi, pleców czy głowy – również powinieneś skonsultować ten fakt z lekarzem.

Parestezje leczenie

Jak leczyć parestezje? Kluczem jest dobra diagnoza. Jeśli mrowienie jest symptomem konkretnej dolegliwości, trzeba rozpocząć jej terapię. Przykładowo cukrzyk musi unormować poziom cukru we krwi. Stosuje się też leczenie objawowe parestezji. Polega ono na używaniu specjalnych kremów znieczulających.

Jak unikać parestezji?

Jeżeli parestezje nie są spowodowane poważniejszym schorzeniem, wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby ich unikać. Staraj się nie spędzać zbyt wiele czasu w tej samej pozycji. Jeśli masz pracę siedzącą, chociaż raz na jakiś czas przespaceruj się. Nie zakładaj nogi na nogę, gdyż to często powoduje parestezje kończyn dolnych. Zadbaj o zdrową dietę, by dostarczać organizmowi potrzebne składniki odżywcze. Pamiętaj, że parestezjom sprzyja również otyłość.