Pierwszy ząbek u dziecka – jak przetrwać ząbkowanie?

Pierwszy ząbek u dziecka – jak przetrwać ząbkowanie?

Ząbkowanie to bolesny i trudny okres nie tylko dla dziecka, ale i jego rodziców. Może się ono zacząć nawet u trzymiesięcznego malucha. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym złagodzisz odczuwany przez niemowlę dyskomfort. Co podawać na bolesne ząbkowanie? Dowiedz się, w co się zaopatrzyć, by przetrwać ten czas.

Kiedy pojawia się Wróżka Zębuszka?

Nie istnieje dokładna odpowiedź na to pytanie. Pierwszy ząbek może się pojawić nawet w 3. miesiącu życia, choć zazwyczaj wychodzi około pierwszych urodzin. Nie przejmuj się, jeśli Twój maluch nie ma jeszcze zębów lub ma ich mniej niż rówieśnicy. Tempo wyrzynania się mleczaków jest uwarunkowane genetycznie, a więc u każdego przebiega w inny sposób.

Gorączka a ząbkowanie, czyli co zwiastuje pierwszego zęba?

Gdy wyrzyna się pierwszy ząbek, dziecko zaczynają swędzieć dziąsła. Dlatego zaczyna wkładać do buzi wszystko, co znajduje się w jego zasięgu. Swędzeniu towarzyszy obfite ślinienie się. Żeby ocenić, czy wkrótce pojawią się zęby, zajrzyj malcowi do buzi. Dziąsła będą zaczerwienione i rozpulchnione. Później dziecko stanie się płaczliwe i rozdrażnione. Zauważysz u niego też podwyższoną temperaturę i brak apetytu. Maluch będzie też częściej kichać i oddawać stolce o rzadkiej konsystencji.

Domowe sposoby na ból dziąseł

U dzieci, które łagodniej przechodzą okres ząbkowania, można wypróbować stare, domowe metody na ból dziąseł. Niektórym maluchom ulgę mogą przynieść smoczki z wypustkami. Znanym sposobem jest używanie gryzaka, który łagodzi swędzenie i pomaga dziecku rozładować napięcie. Smoczek albo gryzak możesz dodatkowo schłodzić w lodówce. Gryzienie chłodnego przedmiotu zadziała lekko znieczulająco. Jeśli te metody nie pomagają, wybierz się do apteki po odpowiednie medykamenty.

Do apteki po ulgę w bólu

Wielu rodziców decyduje się na środki działające miejscowo, np. żel na ząbkowanie. Popularne są środki z aloesem, które działają kojąco na obolałe dziąsła, np. żel Anaftin. Dobrze sprawdzają się też środki z wyciągiem z rumianku, kozłka lekarskiego i łagodzącego propolisu, jak choćby żel DentiBaby czy Dologel, które działają jak opatrunek – nawilżają i mają właściwości przeciwzapalne. Niekiedy konieczne są też leki przeciwgorączkowe – sprawdź więcej.

Kiedy konieczna jest wizyta u dentysty?

Dziecko, wkładając różne przedmioty do buzi, naraża przekrwione, opuchnięte dziąsła na stan zapalny i zakażenie. Gdy u niemowlaka wystąpi ból zęba, skonsultuj się z dentystą. On oceni, czy sytuacja wymaga leczenia ogólnego, czy wystarczy miejscowy zabieg w jamie ustnej. Jeśli akurat nie możesz pójść do lekarza, a nie wiesz, co podać na ból zęba mlecznego u dziecka, skonsultuj się z farmaceutą.

Higiena to podstawa!

Jama ustna ząbkującego dziecka jest szczególnie wrażliwa. Ostre przedmioty, które Twój maluch wkłada do buzi, mogą powodować obrzęk i krwawienie dziąseł. Łatwo wtedy o infekcję, dlatego ważną rolę odgrywa prawidłowa higiena. Pilnuj, by niemowlę miało czyste rączki. Jak najwcześniej zacznij przecierać ząbki malucha wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, dzięki temu łatwiej wdrożyć nawyk mycia zębów. Kiedy pojawi się pierwszy mleczak, kup specjalną szczoteczkę dla niemowlaków.

Ząbkowanie przechodził każdy – to nic strasznego, ale im wcześniej zaczniesz wprowadzać zdrowe nawyki, tym lepiej. Dobre przyzwyczajenia zaprocentują w przyszłości pięknym uśmiechem Twojego dziecka i spokojem na fotelu u stomatologa.