Próchnica – jakie objawy na nią wskazują?

Próchnica – jakie objawy na nią wskazują?

Próchnica jest procesem, w którym dochodzi do demineralizacji zębów. Sprzyjają temu bakterie i spożywany cukier. Podobno każdego z nas dotyczy ten problem. Jak rozpoznać próchnicę? Dowiedz się, jakie są  jej objawy, zanim udasz się do dentysty.

Czym jest próchnica?

Próchnica jest chorobą zębów wywoływaną przez bakterie. Jej powstawaniu sprzyja spożywany przez nas cukier. Jest on przetwarzany w substancje, które zakwaszają środowisko jamy ustnej. Po pewnym czasie dochodzi do demineralizacji  zębów, czyli zmniejszenia w ich składzie wapnia. Bakterie tworzą także płytkę nazębną, która może powodować  zapalenie dziąseł. W Polsce u ponad połowy kilkuletnich dzieci dentyści stwierdzają próchnicę. Problem ten dotyka także ok. 95% dorosłych.

Próchnica a podjadanie słodyczy

Na rozwój próchnicy wpływ mają nie tylko zawarte w naszej diecie tłuszcze czy białka. Obecnie wiadomo, że to cukier jest najważniejszym czynnikiem powodującym psucie się zębów. Często o tym zapominamy i zdarza się nam podjadać cukierki, słodkie batony i ciastka lub pić słodzoną kawę i herbatę, a także napoje gazowane i soki. Dzięki temu dostarczamy bakteriom pożywienie w postaci cukrów prostych, co powoduje powstanie dziur w zębach. Zaniedbanie i zwlekanie z wizytą u dentysty może skończyć się leczeniem kanałowym.

Próchnica – objawy

Objawy próchnicy mogą być różne. Pierwszym z nich jest plamka próchnicowa, która po pewnym czasie ciemnieje. Dentysta może wykonać odpowiedni zabieg, który cofnie ten proces. W późniejszym etapie szkliwo, które jest zewnętrzną warstwą zębów, ulega zniszczeniu, a ubytek powiększa się. Gdy bakterie zawędrują w głąb zęba, może to objawiać się bólem i nadwrażliwością na ciepłe i zimne napoje.

Ból zęba może Ci doskwierać w trakcie szczotkowania lub żucia gumy. Niepokojący może się także okazać nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli zwlekasz z wizytą u dentysty, bakterie mogą dotrzeć aż do wewnętrznej warstwy zęba, czyli miazgi. Wtedy może dojść do martwicy i konieczne okaże się usunięcie zęba.

Leczenie próchnicy

Jeżeli wystąpią u Ciebie powyższe objawy próchnicy zębów, koniecznie udaj się do stomatologa.  Im większy obszar zajęty przez bakterie, tym więcej tkanki lekarz będzie musiał usunąć. Ubytek zastępuje się odpowiednim materiałem. Jeśli  proces próchnicowy dotrze w głąb zęba, może dojść do zapalenia lub martwicy miazgi.

Profilaktyka próchnicy

Warto wspomnieć, że o zapobieganie próchnicy możemy zatroszczyć się sami w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. Profilaktyka dzieli się na zapobieganie zbiorowe i indywidualne. Pierwsza z nich polega na stosowaniu fluoru w wodzie do picia lub soli kuchennej. Dodatkowo dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym szczotkują zęby specjalnymi pastami fluorkowymi. Profilaktyka indywidualna polega na zastosowaniu przez lekarza dentystę preparatów zawierających fluor i laków zakładanych do szczelin w zębach.

Próchnica a prawidłowe nawyki

O zęby możesz zatroszczyć się sam. Podstawą w zapobieganiu rozwojowi próchnicy jest odpowiednia higiena. Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie i po każdym posiłku. Powinieneś to robić co najmniej przez 2-3 minuty. Nie zapominaj o oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. Możesz także stosować płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają substancje zabijające bakterie. Zmień swoje nawyki żywieniowe, zrezygnuj ze słodyczy i gazowanych napojów. Po posiłku żuj gumę bezcukrową. Nie zapominaj o regularnych wizytach u stomatologa, który wykona przegląd zębów i doradzi, jak dbać o ich higienę.