Przeciążenie strun głosowych – nie tylko choroba zawodowa

Przeciążenie strun głosowych – nie tylko choroba zawodowa

Nie tylko nauczyciele, prezenterzy telewizyjni, piosenkarze, aktorzy czy zawodowi mówcy cierpią z powodu przeciążenia strun głosowych. Ty też masz problem z tą dolegliwością? Dowiedz się, jak sobie z nią radzić i jak zregenerować nadwyrężone struny głosowe.  

Przeciążenie strun głosowych – przyczyny

Skąd się biorą problemy ze strunami głosowymi? Najczęściej ich powód jest prosty: nawyk głośnego mówienia. W pewien sposób możesz za to winić warunki środowiskowe. Głośna muzyka, uliczny hałas, problemy z zasięgiem telefonicznym podczas rozmowy – to wszystko  utrudnia komunikację. Musisz mówić głośniej, żeby rozmówca Cię usłyszał i zrozumiał. Przez to nadwyrężasz jednak struny głosowe. Pamiętaj: natężenie Twojego głosu nie powinno przekraczać 80 decybeli.

Co jeszcze wpływa na przeciążenie strun głosowych? Takimi czynnikami są:

  • podróże samolotem,
  • klimatyzacja,
  • spaliny,
  • smog,
  • palenie papierosów,
  • przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Swoje gardło możesz też drażnić pikantnymi potrawami lub mocną kawą i herbatą.

Inne choroby

Bezgłos i problemy z mówieniem mogą towarzyszyć takim schorzeniom, jak: ból gardła, chrypka czy przeziębienie. Jeśli nie pomagają Ci domowe sposoby, np. herbata z cytryną i miodem lub płukanie gardła wodą z solą, możesz spróbować aptecznych tabletek do ssania. Nawilżają one gardło i struny głosowe, dzięki czemu przynoszą ulgę. Należą do nich, np. Vocaler, Fiorda Vocal czy Boiron Homeovox. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, skonsultuj się jednak z lekarzem.

Przeciążenie strun głosowych, a złe oddychanie

Boli Cię gardło? Może to wynikać ze złego oddychania. Dzieje się tak wtedy, gdy podczas mówienia oddychasz przez usta. Do Twoich dróg oddechowych dostaje się zanieczyszczone powietrze, co powoduje podrażnienie błony śluzowej gardła i krtani. Wysuszasz też w ten sposób śluzówkę.

Chroniczne zapalenie gardła

Nawracające infekcje, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów powodują przewlekłe zapalenie gardła i krtani. Dochodzi wtedy do pogrubienia strun głosowych i śluzówki, co skutkuje długo trwającą chrypką. Dodatkowo mogą pojawić się takie objawy, jak dyskomfort przy przełykaniu, chrząkanie czy suchy kaszel.

Jak sobie pomóc? Dla złagodzenia podrażnionej błony śluzowej pij wywar z siemienia lnianego lub płucz gardło naparem z rumianku.

Przeciążenia strun głosowych, a polipy i guzki śpiewacze

Polipy to łagodne guzki krtani. Mogą występować na strunach głosowych i powodować chrypkę lub nadmierną duszność. Jeśli utrudniają Ci oddychanie, pomyśl o ich usunięciu.

Przeciążenie strun głosowych może prowadzić też do powstania guzków śpiewaczych. Są to małe twory, które powstają w krtani. Towarzyszy im często chrypka. Jak z nimi walczyć? Dużo pij, zrezygnuj z palenia papierosów i dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. W niektórych przypadkach konieczne może być jednak ich wycięcie.

Jak dbać o głos?

Chcesz zadbać o swoje struny głosowe? Nie pal i unikaj zadymionych pomieszczeń. Nie nadużywaj też alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Pij dużo letnich napojów, pamiętaj o nawilżaniu powietrza i unikaniu klimatyzacji. Oddychaj przez nos, a podczas mówienia unikaj podnoszenia tonu.

Dużo odpoczywaj – napięcie nerwowe może być powodem chrypki lub pokasływania. Znajdź też czas na uprawianie sportu lub długi spacer. Kontakt z naturą pozwoli Ci się wyciszyć, a to najlepsza metoda na regenerację zmęczonych strun głosowych.