Przewlekły ból gardła – alergia czy coś innego?

Przewlekły ból gardła – alergia czy coś innego?

Wstajesz rano i nagle czujesz, że nie jesteś w stanie przełknąć śliny? Ból gardła z początku wygląda na zwykłe przeziębienie. Ale co robić, jeśli dolegliwość utrzymuje się dłużej niż zwykle, a zwyczajne leki ból gardła są mało skuteczne? Jakie są przyczyny przewlekłego bólu gardła?

Przewlekły ból gardła: alergia, kłucie i drapanie w gardle

Zazwyczaj w przypadku przeziębienia czy grypy czujesz się rozbity, obolały, często cieknie Ci z nosa i masz podwyższoną temperaturę. Jeżeli jednak żaden z tych objawów nie występuje, a Ciebie jedynie boli gardło – może okazać się, że cierpisz na tak zwane alergiczne zapalenie gardła. Poza bólem gardła możesz wówczas odczuwać takie dolegliwości, jak np. drapanie, swędzenie, łaskotanie, uczucie zalegania pokarmu. Niekiedy możesz nawet mieć wrażenie, że w Twoim gardle znalazło się jakieś ciało obce.

W przypadku wystąpienia tego typu objawów i bólu gardła utrzymującego się dłużej niż 7 dni, zgłoś się do lekarza w celu wykonania testów alergicznych. Pozwolą one stwierdzić, czy nie jesteś na coś uczulony.

Co mnie uczuliło?

Przyczyny Twojej alergii mogą być różne. Zazwyczaj są to pyłki drzew, kwiatów, lub chwastów, żywność, sierść lub ślina zwierząt, czy nawet zwyczajny kurz. Najlepszą metodą na ograniczenie wystąpienia objawów uczulenia będzie unikanie alergenów – oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe.

W sklepach dostępna jest również specjalna pościel dla osób uczulonych na pierze, a drogerie posiadają w swojej ofercie wiele płynów do prania i płukania przeznaczonych właśnie dla osób zmagających się z alergiami.

Jak sobie pomóc, gdy już pojawi się ból gardła?

Ból gardła spowodowany alergią może być bardzo uciążliwy. W aptekach dostępne są tak zwane leki przeciwhistaminowe, które można stosować zarówno doustnie, jak i aplikować je na błonę śluzową gardła. Zmniejszą one uczucie drapania, a w konsekwencji i sam ból. Występują najczęściej w postaci kropel doustnych.

Ból gardła: domowe sposoby

Istnieją również domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu spowodowany alergią. Ważne jest, by dobrze nawilżać mieszkanie, np. przy użyciu klimatyzatora. Pamiętaj, aby w miarę możliwości jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz.

Warto także co jakiś czas przepłukiwać gardło płukankami ziołowymi. Taką płukanką możesz przygotować sobie na z przykład rumianku, szałwii, nagietka lub kory dębu. Wymieszaj ze sobą 20 gramów liści każdego z wymienionych ziół – możesz również dodać miętę pieprzową. Zalej szklanką wrzącej wody i parz 20 minut pod przykryciem. Odczekaj, aż napar trochę przestygnie i płucz nim gardło kilka razy dziennie. Oczywiście za każdym razem napar ma być ciepły, musisz go więc przygotować od nowa.

Alarm w krtani

Na atak alergii narażona jest również Twoja krtań. Takie schorzenie to alergiczne zapalenie gardła i krtani, chociaż może występować także w postaci atakującej samą krtań. Objawy alergicznego zapalenia krtani to – poza samym bólem – obrzęk oraz świszczący oddech i chrypka. W przypadku wystąpienia tego schorzenia zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych. Często pomocne będą również antybiotyki lub zastrzyki.

Jeżeli jednak alergiczne zapalenie krtani wystąpiło tuż po zetknięciu z alergenem i jest bezpośrednią reakcją na niego lub też pojawiło się z niewielkim opóźnieniem, ale jest bardzo silne – wtedy koniecznie wybierz się do lekarza. Na alergiczne zapalenie gardła cierpią głównie dzieci, chociaż problem może dotknąć również osoby dorosłej.