Nie tylko radość, czyli typowe dolegliwości ciążowe

Nie tylko radość, czyli typowe dolegliwości ciążowe

Wraz z zajściem w ciążę w Twoim organizmie zachodzą duże zmiany. Często towarzyszą im uciążliwe dolegliwości. Ból głowy, zgaga i obrzęki to tylko niektóre z nich. Większość tych problemów nie stanowi powodu do zmartwień. Jak łagodzić typowe dolegliwości, aby nie zakłóciły radości z ciąży? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból kręgosłupa w ciąży

Kobiety w ciąży często skarżą się na ból w dole pleców. Dolegliwość nasila się w trzecim trymestrze, kiedy środek ciężkości ciała ulega przesunięciu. Przez to pogłębia się wygięcie kręgosłupa, a mięśnie przykręgosłupowe są silnie napięte. Zadbaj o prawidłową postawę  i odrobinę ruchu – wówczas łatwo załagodzisz ból. Unikaj spania na zbyt miękkim materacu. Znajdź trochę czasu na gimnastykę, która pomoże wzmocnić Twój kręgosłup. Długie stanie lub tkwienie w jednej pozycji wzmaga dolegliwości.

Zmęczenie i problemy ze snem w ciąży

Osłabienie w ciąży jest związane ze zmianami hormonalnymi. Czujesz się przemęczona, dokuczają Ci zawroty głowy, wypadanie włosów, kołatanie serca? Przyczyną może być anemia. Nawet gdy ciąża przebiega prawidłowo, jesteś narażona na niedobór żelaza, który powinnaś uzupełniać. Spożywaj dużo mięsa, jaj, zielonych warzyw i produktów bogatych w witaminy. Dbaj o odpowiednią ilość snu i zażywaj kwas foliowy, a poczujesz się o niebo lepiej.

Obrzęki w ciąży

Najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach niedługo przed porodem lub zaraz po nim. Powodem jest nadmierne gromadzenie się wody w tkankach. By zmniejszyć obrzęki, zadbaj o właściwe odżywianie się. Zrezygnuj z nadmiaru soli, która wzmaga zatrzymywanie się wody w organizmie. Unikaj siedzenia lub stania przez długi czas. Warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie i skarpetki, które nie uciskają stóp. Dbaj też o ciągłe nawadnianie organizmu.

Ból brzucha w ciąży

Jedną z częstych dolegliwości u kobiet w ciąży jest ból podbrzusza. W tym czasie w Twoim ciele wzrasta poziom hormonów, które powodują obrzęk narządów wewnętrznych. Objawy nasilają się w zaawansowanej ciąży, gdy wraz ze wzrostem rozmiaru macicy mięśnie brzucha i więzadła macicy rozciągają się. Z tego powodu kobiety często skarżą się też na ostry ból w pachwinie. Jeśli chcesz go załagodzić, wybierz się na basen i dużo wypoczywaj w pozycji leżącej.

Ból piersi w ciąży

To jeden z pierwszych objawów zwiastujących ciążę. Organizm przygotowuje się do produkcji mleka, przez co biust staje się obolały. Powodem bólu jest też niski poziom oksytocyny. To zjawisko jest zupełnie normalne, choć czasem pojawia się stan zapalny. Jeśli Twoje piersi są zaczerwienione i silnie nabrzmiałe, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by wyeliminować zapalenie.

Nudności w ciąży

Nudności i wymioty występują u około 60% przyszłych mam. Pojawiają się one z różnym nasileniem. Niektórym kobietom tylko przeszkadzają zapachy, innym dokuczają codzienne wymioty. Te dolegliwości w ciąży zazwyczaj mijają po pierwszym trymestrze. By zapobiec uporczywym nudnościom, jedz lekkostrawne posiłki bogate w błonnik. Zaraz po przebudzeniu nie wstawaj gwałtownie, lecz po chwili leżenia przejdź powoli do pozycji siedzącej i wypij szklankę wody. Wspomagaj swój organizm naparami z ziół, które działają rozkurczowo (np. rumianek, mięta, melisa).

Które objawy w ciąży są niepokojące?

Niektóre symptomy w ciąży mogą wiązać się z poważniejszymi problemami. Bądź czujna i udaj się do lekarza, kiedy dokucza Ci:

  • ból okolic odbytu: jeśli czujesz pieczenie i swędzenie, możesz mieć hemoroidy,
  • ból podbrzusza o charakterze skurczowym: zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból barków i odbytu, może być oznaką ciąży pozamacicznej,
  • częste omdlenia: niekoniecznie są powodem do zmartwień, ale należy zgłosić je lekarzowi w celu wykluczenia innych przyczyn,
  • krwawienie: może być spowodowane poronieniem lub ciążą pozamaciczną.

Pamiętaj, że stres może tylko nasilać dolegliwości. Zaufaj lekarzowi, który mówi Ci, że nie ma powodu do niepokoju. Nudności, zmęczenie, wahania nastrojów, bóle głowy lub piersi to typowe symptomy ciąży – doświadcza ich wiele kobiet w ciąży. Aby łagodzić przykre dolegliwości, zrelaksuj się, spaceruj spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.