Rozpoznaj i wylecz zatokowy ból głowy!

Rozpoznaj i wylecz zatokowy ból głowy!

Kładziesz się do łóżka zmęczony całodzienną pracą, ale szczęśliwy, że nareszcie czeka Cię zasłużony odpoczynek. Spokojnie przesypiasz noc, a potem budzisz się rano i czujesz, że boli Cię twarz albo głowa – sam nie jesteś w stanie dokładnie określić źródła dolegliwości. Możliwe, że doskwiera Ci zatokowy ból głowy. Zanim po raz kolejny sięgniesz po środki przeciwbólowe, dowiedz się, co powoduje tego rodzaju ból i jak możesz sobie z nim poradzić.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Ból głowy czasem odczuwasz, kiedy jesteś nadmiernie zestresowany, niewyspany albo po prostu głodny. Może on być też spowodowany problemami ze wzrokiem. Zdarza się jednak, że pojawia się wtedy, gdy dopada Cię infekcja. Masz zatkany nos i odczuwasz w nim dyskomfort? A może nie jesteś w stanie wyczuć żadnego zapachu, nawet ostrych perfum? W takim razie jest praktycznie pewne, że jesteś przeziębiony.

Przeziębienie oczywiście nie jest groźną chorobą. Jeśli jednak ból głowy utrzymuje się naprawdę długo i jest dosyć silny, a do tego zaczyna Ci cieknąć z nosa, masz zapalenie zatok.

Zatokowy ból głowy może pojawić się i bez towarzystwa kataru. W takiej sytuacji po prostu mocno boli Cię głowa w okolicach nosa i czoła albo twarz tuż przy szczęce – to właśnie tam dają o sobie znać zatoki.

Co na ból zatok czołowych?

Nie czujesz się przeziębiony, a jedynym objawem Twojej choroby jest zatokowy ból głowy bez kataru? Wypróbuj kilka metod, które udrożnią zatoki i przyniosą Ci ulgę.

Zauważyłeś, że Twój ból umiejscawia się na czole lub nieco niżej, w okolicy Twojego nosa? W takim przypadku sięgnij po skarpetkę. Wsyp do niej kilka łyżek grochu, a następnie umieść ją w piekarniku rozgrzanym do temperatury ok. 60°C. Tak przygotowany okład połóż ostrożnie na bolące miejsce. Ciepło rozluźnia zatoki, działa odkażająco i ułatwia oddychanie, a przy okazji zmniejsza ból.

Zamiast skarpetki możesz też wykorzystać dostępne w aptece woreczki z solą fizjologiczną. Taki kompres zawiera związki jodu i bromu, które oczyszczają nos i pomagają wyleczyć zatokowy ból głowy.

A jeśli masz tylko zatkany nos?

Nie boli Cię głowa, ale masz zatkany nos? Ten problem też da się rozwiązać. Wykorzystaj skuteczny i znany już przez Twoje babcie domowy sposób, jakim są inhalacje. Zajrzyj do szafki z ziołami i poszukaj czegoś o działaniu rozkurczowym. Może to być np. rumianek, tymianek, mięta pieprzowa, szałwia czy skrzyp polny. Zmieszaj ze sobą po garstce każdego z ziół  i zalej litrem gorącej wody. Powstałe opary wdychaj przez 10 minut, a Twój nos odetka się. Brakuje Ci któregoś z wymienionych ziół? Nie przejmuj się, już jedno z nich korzystnie wpływa na Twoje zatoki. Użycie całej mieszanki zadziała jednak skuteczniej.

Twoja kuchnia również spieszy Ci z pomocą

Ewentualny brak ziół nie musi być powodem do zmartwienia. W kuchni z pewnością znajdziesz cebulę i czosnek. Tę pierwszą po prostu pokrój na kawałki, a czosnek rozgnieć. Następnie delikatnie pochyl się nad rozdrobnionymi warzywami. Wdychanie ich aromatów oczyszcza śluzówkę nosa i zatoki. Jeśli zapach jest zbyt mocny, a do tego zaczynają łzawić Ci oczy, przerwij kurację.

Znajdujące się w Twojej kuchni przyprawy także mogą pomóc w walce z bólem. Wąchanie kminku i świeżo startego chrzanu udrożnia zatkany nos.

W przypadku zwiększonej wrażliwości na ostre zapachy wypróbuj przepis na ciepły kompres. Do lnianego woreczka nasyp kilka garści gorczycy, po czym delikatnie go podgrzej, np. na patelni. Gotowy okład przyłóż do czoła. Wydzielające się z niego delikatne opary usuną zalegającą w nosie wydzielinę i pomogą Ci oddychać.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż przez kilka tygodni lub pojawia się gorączka i ropna wydzielina, zasięgnij pomocy lekarza. Specjalista doradzi Ci, co zrobić, by uniknąć przewlekłego zapalenia zatok i innych możliwych komplikacji.