Rusz głową, czyli leczenie szyjnopochodnego bólu głowy

Rusz głową, czyli leczenie szyjnopochodnego bólu głowy

Szyjnopochodny ból głowy, zwany też migreną szyjną, jest związany z urazami, chorobami lub zwyrodnieniami górnej części kręgosłupa. Ból ten objawia się podobnie jak zwykła migrena, łatwo więc możesz pomylić obie dolegliwości. Czym jest migrena szyjna i jak przebiega leczenie? Po czym ją rozpoznasz i co możesz zrobić, by pozbyć się przykrego bólu?

Szyjnopochodny ból głowy — przyczyny

Ból przy tym schorzeniu wywołuje ucisk korzeni nerwowych. Szyjnopochodny ból głowy często pojawia się u osób, które doznały urazu szyi, np. w wyniku wypadku samochodowego. Inne możliwe powody to schorzenia kręgosłupa, takie jak np.:

  • wady wrodzone,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • zmiany w obrębie tkanek miękkich,
  • dyskopatie,
  • skrzywienia kręgosłupa.

Jak objawia się szyjnopochodny ból głowy?

Jeśli doskwiera Ci silny ból głowy oraz karku, który nasila się przy poruszaniu szyją i promieniuje do potylicy, ramion czy gałek ocznych, prawdopodobnie cierpisz na szyjnopochodny ból głowy. Dolegliwości zazwyczaj koncentrują się w obszarze stawów tworzących 2. i 3. krąg szyjny. Pacjenci opisują ból jako tępy i kłujący. Czasem towarzyszą mu zawroty głowy, szumy uszne i napięcie mięśni. Jeśli chcesz być pewny diagnozy, nie obędzie się bez wizyty u specjalisty.

Rodzaje szyjnopochodnego bólu głowy

Ze względu na objawy kliniczne lekarze rozróżniają 3 rodzaje szyjnopochodnego bólu głowy:

  • postać prosta (najczęstsza): ból koncentruje się w okolicach oczu lub potylicy i występuje zawsze po tej samej stronie,
  • postać migrenopodobna: objawia się tak samo jak atak migreny, możesz jednak słabiej reagować na leki stosowane na ten ból głowy, a ulgę przynoszą Ci środki wpływające na schorzenia kręgów szyjnych,
  • postać naczyniowa: ogniskiem bólu są okolice nosa, oprócz tego pojawia się zatkanie lub wyciek z nosa.

Częstotliwość szyjnopochodnego bólu głowy

Ze względu na brak regularności, trudno jest określić, jak często pojawia się ból tego rodzaju.  Niektórzy borykają się z nim codziennie, u innych osób ból pojawia się nagle i trwa krótko. Czasem jednak utrzymuje się on przez kilka dni. Wtedy masz do czynienia z bólem przewlekłym, który może zmieniać swoją lokalizację. Co ciekawe, szyjnopochodny ból głowy występuje 4 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40. roku życia.

Szyjnopochodny ból głowy czy migrena?

Zarówno jedno, jak i drugie charakteryzuje się jednostronnym bólem głowy. Jak możesz rozróżnić te 2 dolegliwości? Migrena da Ci charakterystyczne objawy towarzyszące, które przy szyjnopochodnym bólu zdarzają się rzadko lub nie są tak intensywne. Należą do nich nudności i wymioty, światłowstręt czy pojawiające się mroczki i kolorowa aura przed oczami.

Czynniki sprzyjające bólowi pochodzenia szyjnego

Napady szyjnopochodnego bólu głowy mogą być wywoływane przez różne czynniki. Taki ból głowy może się pojawić, jeśli śpisz w nieprawidłowej pozycji, masz za niską lub za wysoką poduszkę i często obciążasz szyjny odcinek kręgosłupa. Ból często nasila się podczas miesiączki. Dodatkowo, jeśli Twój organizm jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne, przyczyną napadu bólu może być nawet stres i silne emocje.

Szyjnopochodny ból głowy – leczenie

Kluczem do pozbycia się uporczywego bólu jest właściwa diagnoza. Leczenie polega na przyjmowaniu przez pacjenta środków przeciwbólowych i rozluźniających napięcie mięśni. W łagodzeniu cierpienia pomaga również fizykoterapia. Jeśli nie poczujesz poprawy, możliwe jest leczenie operacyjne. W ramach profilaktyki nie przeciążaj szyjnego odcinka kręgosłupa. Zadbaj też o to, by nie spędzać długiego czasu w pozycji siedzącej. Od czasu do czasu przeciągnij się lub przejdź się na spacer po biurze. Wykonuj też ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi.