Skurcze Braxtona Hicksa – co to takiego?

Skurcze Braxtona Hicksa – co to takiego?

Skurcze nieodłącznie kojarzą się z porodem. Bardzo słusznie, ponieważ to dzięki nim noworodek może opuścić macicę mamy i przyjść na świat w naturalny sposób. Skurcze macicy zaczynają się jednak o wiele tygodni wcześniej niż sam poród i mogą Cię niepokoić. Czy z dzieckiem wszystko w porządku? A może zaczynam już rodzić? Czy to normalne, że skurcze bolą? Czas rozwiać wątpliwości.

Gdy jesteś w ciąży – za co odpowiada macica?

Czy wiesz, że…

Przed zajściem w ciążę Twoja macica jest wielkości pomarańczy. Na koniec I trymestru osiąga wielkość grejpfruta, na koniec II trymestru  – papai, a tuż przed porodem – ma gabaryty sporego arbuza. Jest ona zbudowana z elastycznych mięśni, dzięki czemu po porodzie kurczy się do rozmiarów sprzed ciąży.

Macica w miarę wzrostu płodu powiększa się i zmienia swoje położenie względem innych narządów. Początkowo znajduje się w miednicy, a w miarę upływu kolejnych miesięcy zaczyna wchodzić do jamy brzusznej. Może uciskać na Twoje jelita i pęcherz powodując, że będziesz musiała częściej oddawać mocz. Jednocześnie też zmniejsza się objętość pęcherza. Od około 20. tygodnia ciąży macica zaczyna się co jakiś czas kurczyć. W ten sposób przygotowuje się do ogromnej pracy, jaką będzie musiała wykonać w czasie porodu.

Skurcze Braxtona Hicksa – jak je odróżnić od skurczy Alvareza?

Jak rozpoznać różne typy skurczów? Można je podzielić ze względu na siłę, czas trwania i regularność. Już od 20. tygodnia ciąży pojawiają się tzw. skurcze Alvareza. Włókna mięśniowe macicy napinają się, a Ty masz uczucie, jakby Twój brzuch robił się twardy. Możesz też odczuwać dyskomfort, ale nie jest to ból. Skurcze Alvareza są nieregularne, mają stałą siłę i zwykle będziesz je odczuwać pod wieczór lub gdy wykonasz bardziej gwałtowny ruch. Zwykle ustępują po zmianie pozycji.

Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się na tym samym etapie ciąży. Zaczynają się od góry (czyli od dna macicy, które sąsiaduje z narządami w jamie brzusznej) i powoli przesuwają się falą ku dołowi (w kierunku pochwy). Mogą być nawet 10 razy silniejsze od skurczów Alvareza. Możesz czuć ból podobny do menstruacyjnego lub do bólu krzyża. Skurcze tego typu również są nieregularne – pojawiają się co 30-60 minut i trwają od 15 do 30 sekund. Pod koniec ciąży stają się częstsze i bardziej bolesne (w 8–9. miesiącu mogą występować nawet co 20-30 minut i trwać każdorazowo do 2 minut).

Co przyniesie ulgę?

Skurcze to z jednej strony powód do radości z rozwijającego się nowego życia, ale z drugiej uciążliwość, a nawet ból – a ten kobiety odczuwać mogą bardzo indywidualnie. Jak możesz sobie pomóc?

Oto kilka sprawdzonych sposobów na bolesne skurcze macicy:

 1. Nawadniaj się

  Odwodnienie może powodować skurcze mięśni i wywoływać skurcze Braxtona Hicksa. Instytut Żywności i Żywienia zaleca picie w ciąży 3 litrów wody dziennie. Unikaj kawy, herbaty oraz napojów energetycznych. Zawarta w nich kofeina może zaszkodzić rozwijającemu się w Twoim łonie dziecku.

 2. Oddychaj spokojnie

  Spróbuj oddychać wolno i w jednostajnym rytmie. Głęboki wdech i wydech… i już po skurczu.

 3. Połóż się

  Jeśli chcesz zmniejszyć ból, możesz położyć się na lewym boku.

 4. Rusz się (inaczej niż zwykle)

  Zmień na chwilę tempo lub rytm, w jakim się poruszasz. Spróbuj wolnego spaceru.

 5. Weź kąpiel

  Weź ciepłą, ale nie gorącą kąpiel. Mięśnie od razu się rozluźnią.

 6. Odwiedzaj często toaletę

  Pełny pęcherz może nasilać skurcze, ponieważ naciska na Twoją macicę.

Gdy czujesz ból, naturalnie chcesz wziąć tabletkę przeciwbólową. Nie zażywaj leków przeciwbólowych bez konsultacji z ginekologiem, ponieważ mogą one być szkodliwe dla płodu.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Przede wszystkim zwróć uwagę na moment, kiedy skurcze są coraz bardziej regularne, częste i silne.

Oto najczęstsze sygnały ostrzegawcze:

 • umiarkowany lub silny ból brzucha,
 • więcej niż 4 skurcze w trakcie godziny (niezależnie od stopnia nasilenia bólu),
 • krwawienie, wyciek płynu lub plamienie z dróg rodnych,
 • wrażenie nasilonego ucisku na dno macicy,
 • tępy lub pulsujący ból w odcinku lędźwiowym pleców,
 • objawy infekcji: gorączka, wymioty, nudności i biegunka.

Skurcze to też element porodu naturalnego. Wiele kobiet bardzo się go boi, co powoduje, że w Polsce mamy jeden z najwyższych odsetek cięć cesarskich. Nie obawiaj się bólu w czasie porodu – anestezjolog zadba o Twój komfort. Poród naturalny jest bardziej korzystny dla zdrowia – zarówno Twojego, jak i dziecka.