Sprawdzone sposoby na ból gardła – domowe receptury z kajecika babci

Sprawdzone sposoby na ból gardła – domowe receptury z kajecika babci

Pamiętasz, jak symulowałeś chorobę, żeby zostać w domu, np. jedząc lody na rozgrzane gardło? Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie miałoby na koncie takiego małego przewinienia. W dorosłym życiu ból gardła dopada Cię nieproszony. Wystarczy przeciąg i osłabiona odporność. Przypomnij sobie metody, jakie stosowali Twoi rodzice lub dziadkowie – czy są one nadal skuteczne?

Poznaj domowe sposoby na ból gardła

Jeżeli obudzisz się rano z obolałym gardłem, nie wpadaj w panikę. Nie musi to wcale oznaczać, że zaraz poważnie zachorujesz i nie będziesz mógł ruszyć się z łóżka. Kiedy kłuje, piecze albo drapie Cię w gardle, a połykanie śliny sprawia Ci trudność, przewietrz mieszkanie lub biuro, w którym pracujesz. Wymienione objawy mogą pojawić się też, kiedy przebywasz w pokoju pełnym dymu papierosowego.

Szałwia i burak na pomoc Twojemu gardłu

W przypadku, gdy dolegliwość nie pomoże zwyczajne otwarcie okien, zastosować możesz domowe sposoby na ból gardła, które znała już Twoja babcia. Możesz na przykład sprawdzić, czy w Twojej apteczce nie kryje się szałwia. Użyj jej do zrobienia naparu. W jaki sposób go przygotować? Zalej zioła wrzątkiem i odczekaj, aż przestygną na tyle, że będziesz w stanie przepłukać powstałym w ten sposób wywarem gardło. Powtarzaj czynność co 3 godziny, a szałwia nie tylko odkazi Twoje gardło, ale zadziała również przeciwzapalnie.

Sok z buraka Twoim lekarstwem

Kiedy cierpisz na naprawdę duży ból, który uniemożliwia Ci swobodne mówienie, możesz spróbować jeszcze innej metody. Przepłucz gardło sokiem z buraków, stosując proporcje 1 szklanki świeżo wyciśniętego soku na 1 łyżkę stołową octu. Tą mieszanką płucz gardło 6-9 razy w tygodniu. Możesz również przepłukać gardło solą fizjologiczną dostępną w Twojej aptece albo zrobić napar z rumianku lub tymianku.

Sposoby na ból gardła: nie tylko zioła

Jeśli nie lubisz smaku ziół, po prostu dużo pij – minimum 3 litry wody. Do tego wspieraj organizm w walce z chorobą poprzez picie herbaty z sokiem malinowym, lipowym albo z czarnego bzu. Większość tych soków znajdziesz w dobrze zaopatrzonym supermarkecie. Nie zapomnij także o kompocie z imbiru, w którym znajdują się duże dawki witaminy C. Możesz na przykład zjeść grapefruita lub włożyć plaster cytryny do herbaty.

Słodkie lekarstwo

Lekarstwo wcale nie musi być gorzkie, żeby było skuteczne. Miód (szczególnie gryczany i lipowy) to Twój naturalny sprzymierzeniec w walce z piekącym gardłem. Miód lipowy zwalcza gorączkę, nieprzyjazne bakterie i działa przeciwkaszlowo. Ułatwia też zasypianie.
Możesz jeść go po prostu łyżeczką. Małym dzieciom w wieku od 2 lat podawaj jedną łyżeczkę dziennie, dorosłym – łyżkę stołową. Możesz też rozpuścić miód w letniej wodzie (do 40 stopni). Na bazie miodu i wody przygotujesz syropy z dodatkiem cytryny, czosnku lub cebuli.

Zapach – ulotny, ale bardzo skuteczny

Jeżeli nadal cierpisz na ból gardła przy przełykaniu, zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu czy biurze. Tu zastosowanie znajdą nawilżacze parowe. Pomóc może nawet otwarcie okna czy położenie wilgotnego ręcznika na ciepły kaloryfer.

Jeśli masz pod ręką kominek zapachowy, zastosuj naturalny olejek eteryczny, rozcieńczony np. w kokosowym oleju rafinowanym (bezzapachowym). Na górne drogi oddechowe polecane są szczególnie olejki: eukaliptusowy, herbaciany, anyżowy, imbirowy i sosnowy.  Ten ostatni trzymaj w lodówce na dolnej półce, bo łatwo się utlenia.

Kiedy wszystkie wyżej wymienione metody zawiodą, a ból gardła nie chce Cię opuścić, udaj się do lekarza i poproś go o przepisanie odpowiednich, specjalistycznych leków.