Światłowstręt przy migrenie – jakie są jego przyczyny?

Światłowstręt przy migrenie – jakie są jego przyczyny?

Światłowstręt kojarzy się przede wszystkim z migreną. Rzeczywiście, może on występować jako symptom zwiastujący atak bólu głowy. Co ciekawe, miewają go też osoby niewidome. Dlaczego właściwie się pojawia i co w mózgu odpowiada za jego występowanie?

Czym jest światłowstręt?

Zwany jest inaczej fotofobią. Oznacza ona nadwrażliwość na światło. Komórki nerwowe, które odpowiadają za ból znajdują się we wzgórzu, czyli części mózgu odpowiedzialnej za przekształcanie bodźców wzrokowych. Światłowstręt może świadczyć nie tylko o migrenie, ale też o niedoborze witaminy B, alergii, chorobach wirusowych lub bakteryjnych.

Światłowstręt – przyczyny

Nadwrażliwość na światło nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem innych dolegliwości. Jej przyczyn może być wiele.

Do głównych należą:

  • zespół suchego oka,
  • zapalenie spojówek,
  • jaskra wrodzona u dzieci,
  • zapalenie gałki ocznej,
  • niedobór witamin z grupy B,
  • wady tęczówki i soczewki oka,
  • choroby siatkówki oka,
  • podrażnienia podczas noszenia soczewek kontaktowych,
  • oparzenia oczu z powodu nieodpowiedniej ochrony np. przed słońcem.

Nadwrażliwość na światło może spotkać zarówno osoby zdrowe, jak i aktywne fizycznie. Jeśli dużo czasu spędzasz w klimatyzowanych, ogrzewanych pomieszczeniach i przed ekranem komputera – jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Zaszkodzić Ci może też przebywanie w towarzystwie osób palących. Istnieją również inne (choć zdecydowanie rzadsze) przyczyny neurologiczne światłowstrętu, do których należą np. zapalenie opon mózgowych czy nowotwory mózgu.

Światłowstręt – objawy, które zauważysz

Nadwrażliwość na światło powoduje ból oczu i dyskomfort – nawet przy jego małym natężeniu. Towarzyszącymi dolegliwościami mogą być uczucie pieczenia, łzawienie i kłucie, co może skutkować odruchowym mrużeniem oczu.

Światłowstręt a migrena

Światłowstręt często towarzyszy atakom migreny, czyli silnym, napadowym, najczęściej jednostronnym bólom głowy. Są one spowodowane skurczem naczyń krwionośnych mózgu. Migrena jest niegroźna – nie prowadzi do poważnych powikłań, jednak może obniżyć jakość Twojego życia.

Migrenowym bólom głowy towarzyszą takie objawy jak nudności, drażliwość, ogólne zmęczenie, ospałość, a także nadwrażliwość na dźwięki. Jeśli miewasz ataki migreny, możliwe, że otrzymałeś je „w spadku” po krewnym, choć powodem może być też niezdrowy tryb życia. Wystąpienie bólu głowy może być spowodowane pogodą, silnym stresem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy pokarmem, np. czerwonym winem i serami pleśniowymi.

Jeśli czujesz, że ten problem Cię dotyczy, udaj się do neurologa, który przepisze Ci odpowiednie leki. Prowadź higieniczny tryb życia – nie zarywaj nocy, nie nadużywaj alkoholu i ćwicz (byle z umiarem, bo trening ponad siły może wywołać migrenę). Unikaj też mocnych i nieprzyjemnych dla Ciebie zapachów.

Jak radzić sobie ze światłowstrętem?

Zauważasz u siebie opisane objawy? Zadbaj o swój wzrok. Noś okulary przeciwsłoneczne. Ochronisz w ten sposób swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Chodź na spacery, nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem i komputerem. Unikaj zadymionych oraz klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeń. Pij dużo wody i zapewnij sobie odpowiednie oświetlenie przy pracy i nauce.

Ulgę może Ci przynieść używanie specjalnych preparatów do nawilżenia oczu, czyli tzw. sztucznych łez. Jeśli stosowanie powyższych metod nie przyniosło rezultatów, a światłowstręt i towarzyszące mu objawy utrzymują się dłużej niż 2-3 dni, koniecznie udaj się do okulisty. Przedłużające się objawy mogą świadczyć o innych schorzeniach. Specjalista przeprowadzi dokładne badania, postawi diagnozę, przepisze leki i zastosuje odpowiednie leczenie.