Uporczywy ból pleców? Korzonki atakują!

Uporczywy ból pleców? Korzonki atakują!

Dolegliwości bólowe pleców to problem nie tylko osób starszych. Na korzonki – ból pleców w dolnej części kręgosłupa – cierpi aż 60-80% dorosłych. Gdy Ci doskwierają, wiesz doskonale, jak trudno wtedy normalnie funkcjonować. Ból promieniuje od lędźwi do nogi, a każdy drobny ruch tylko pogarsza sytuację. Jak łagodzić ból samemu, a kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Korzonki – objawy, które ułatwią diagnozę

Podnosisz z podłogi ciężkie pudło z narzędziami, gdy nagle Twoje plecy przeszywa ból, który następnie stopniowo narasta? Czujesz, jak promieniuje do pośladka, uda, podudzia, a nawet do palców stopy? Szukasz wygodnej pozycji, ale przy każdym ruchu masz wrażenie, jakby od krzyża do nogi płynął nieprzyjemny prąd? Nawet kichnięcie czy kaszlnięcie wzmaga ból.

Przyczyną Twojego cierpienia jest ucisk krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Prawdopodobnie masz rwę kulszową, czyli potocznie korzonki.

Jak leczyć? Zwykle poradzisz sobie sam!

Gdy już wiesz, co Ci dolega, przede wszystkim odpocznij. Praca fizyczna ani trening nie wchodzą w grę. Ogranicz ruchy kręgosłupa do minimum.

Połóż się na boku z nogami zgiętymi w biodrach i kolanach albo na plecach z poduszką pod kolanami. Wsłuchaj się w swój organizm i sprawdź, która z tych pozycji jest dla Ciebie najlepsza.

Co jest dobre na ból korzonków? Z pomocą przychodzą Ci leki bez recepty. Poproś bliską osobę o posmarowanie Twoich pleców maścią przeciwbólową. Nigdy nie przekraczaj dawek leku podanych w ulotce. Możesz też ogrzewać bolące miejsce, np. przy pomocy termoforu, ciepłych okładów lub specjalnych maści rozgrzewających.

Jeśli po 3-4 dniach takiej kuracji nie poczujesz się lepiej, zgłoś się do lekarza rodzinnego. Może on przepisać Ci silniejsze środki przeciwbólowe albo leki relaksujące mięśnie przykręgosłupowe, które odciążą bolesne korzonki.

Korzonki – ból i nie tylko… Działaj szybko!

Ból pleców to zwykle nic groźnego. Czasem towarzyszą mu jednak objawy, których nie wolno lekceważyć. Jeśli ból jest wynikiem wypadku, nie możesz normalnie poruszać całą nogą lub stopą, masz zaburzenia czucia na skórze albo kłopot z oddaniem moczu i/lub stolca, zgłoś się na najbliższy SOR. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Kiedy potrzeba specjalistycznych badań?

W typowych przypadkach lekarzowi do diagnozy wystarczy rozmowa z pacjentem i badanie. Robienie zdjęcia RTG byłoby tu tylko niepotrzebnym narażaniem na promieniowanie. Są jednak sytuacje, w których badania obrazowe powinny być wykonane. Zleca je lekarz ortopeda. Udaj się do niego, jeśli:

  • masz mniej niż 20 albo więcej niż 55 lat i ból wystąpił po raz pierwszy,
  • ból nie ustępuje przez ponad miesiąc,
  • chorujesz na nowotwór,
  • stosujesz leki steroidowe albo narkotyki,
  • straciłeś dużo na wadze,
  • nie możesz się pochylić do przodu.

Korzonki – gdy problem powraca

Co zrobić, by pożegnać na zawsze ból korzonków? Jak leczyć tę przypadłość, żeby uniknąć nawrotów dolegliwości? Niestety ich pozbycie się na stałe nie zawsze jest  możliwe, gdyż przyczyną bólu jest zwykle postępująca od lat choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.

Niektórych zmian nie da się cofnąć, ale wciąż możesz zrobić wiele. Zadbaj przede wszystkim o prawidłową masę ciała. Pamiętaj też o wyprostowanej pozycji podczas pracy. Ciężkie przedmioty podnoś siłą nóg, z przysiadu.

Dodatkowo wzmocnij ćwiczeniami mięśnie pleców i brzucha. Twoim pomocnikiem w walce z bólem niech będzie nie tylko lekarz, ale i dobry fizjoterapeuta.