Wybity palec u dziecka – kiedy na pogotowie?

Wybity palec u dziecka – kiedy na pogotowie?

O wybity palec u dziecka nietrudno. Może się to przytrafić wszędzie – na placu zabaw, w szkole, a nawet przy zabawie w domu. Najczęstszym objawem takiego urazu jest ból i opuchlizna. Jak odróżnić wybicie palca od jego zwichnięcia czy złamania? Kiedy udać się do lekarza? Podpowiadamy też kilka domowych sposobów, dzięki którym złagodzisz ból u malucha.

Wybity palec u dziecka – jakie są przyczyny?

Każdy z palców oprócz kciuka i palucha składa się z 3 paliczków, czyli małych kości połączonych stawami. Na skutek działania na palec dużej siły dochodzi do nadwyrężenia stawu i wybicia palca.

Wybity palec jest to nic innego jak zwichnięcie paliczków. Dodatkowo przy tym urazie często dochodzi do przemieszczenia struktur stawu i uszkodzenia torebki stawowej. Wybity palec u dziecka może być konsekwencją np. gry w koszykówkę czy w siatkówkę na WF-ie, kiedy nieprawidłowo chwyci lub odbije piłkę.

Przyczyną może być też uderzenie wyprostowanym palcem w jakąś twardą przeszkodę lub nieumiejętne podparcie się podczas upadku. Palec u nogi można natomiast uszkodzić podczas gry w piłkę nożną lub nawet zwykłego biegania.

Jakie są objawy wybicia palca?

Bezpośrednio po kontuzji Twoje dziecko prawdopodobnie będzie skarżyło się na ból. Oprócz tego, w krótkim czasie zaobserwujesz spuchnięty palec u ręki dziecka. Jeśli doszło do pełnego zwichnięcia, palec będzie zniekształcony i krzywy.

W miejscu największej opuchlizny często pojawia się krwiak. Podczas mocnego urazu może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych lub ucisku na nerwy. Twoja pociecha może wtedy skarżyć się na mrowienie i drętwienie palca. Ty natomiast zaobserwujesz wtedy zasinienie, bladość i jego oziębienie.

Jak rozpoznać, czy palec jest stłuczony, zwichnięty, czy złamany?

Stłuczenie palca jest najmniej groźnym urazem. Objawy są bardzo podobne do wybicia: ból, spuchnięty palec u dziecka i podskórne krwawe wylewy, jednak są one mniej intensywne niż przy wybiciu czy złamaniu. Stłuczenie nie wymaga interwencji lekarza, a jedynie zimnych okładów i środków przeciwbólowych odpowiednich dla dzieci np.  paracetamolu lub ibuprofenu.

Gorszymi i groźniejszymi urazami są zwichnięcie i złamanie. Do złamania może dojść po zadziałaniu na palec bardzo dużej siły. Jeśli Twojemu dziecku przytrafi się taki przykry incydent, najlepiej od razu udaj się do lekarza, który wykona zdjęcie RTG.

Zwichnięty palec – pierwsza pomoc w domu

Kiedy już dojdzie do zwichnięcia palca, jak najszybciej obłóż palec dziecka zimnym okładem i unieruchom staw. Do schłodzenia możesz zastosować lód i zimną wodę lub dostępne w aptece okłady żelowe. Zabezpiecz staw patykiem lub ołówkiem, owiń bandażem, by zabezpieczyć przed nadmiernym wyciekiem płynu z rany (np. ropy czy też krwi).

Z takim opatrunkiem jak najszybciej udaj się z dzieckiem do specjalisty. Po badaniu rentgenowskim, jeśli będzie to konieczne, lekarz nastawi zwichnięty staw. Jeśli okaże się, że zwichnięciu towarzyszy również złamanie, konieczna może okazać się operacja lub dłuższe unieruchomienie np. w opatrunku gipsowym.

Co na spuchnięty palec u dziecka? Doraźne sposoby na ból

Jeśli lekarz stwierdzi zwykłe zwichnięcie, po powrocie do domu możesz zastosować kilka sposobów na opuchliznę. Posmaruj palec białkiem jaja kurzego. Taki opatrunek zmieniaj co kilka godzin. Obkładaj też palec dziecka lodem – pomoże to złagodzić ból.

Innym prostym domowym sposobem jest wykorzystanie liści kapusty. Zawiera ona właściwości przeciwzapalne, dlatego po sparzeniu i zmiażdżeniu liści kapusty, nałóż preparat na opuchnięty palec. Przykryj folią spożywczą. Taki opatrunek trzymaj u dziecka przez około 30 minut. Rób go codziennie.

Zwichnięty palec u dziecka na szczęście szybko się goi – do przysłowiowego wesela uda się na pewno, dlatego nie martw się za bardzo. Dzieci mają szybką zdolność regeneracji, która często zaskakuje dorosłych.