Wyrzynająca się ósemka — objawy, po których ją rozpoznasz

Wyrzynająca się ósemka — objawy, po których ją rozpoznasz

Wyrzynanie się ósemek czasem przebiega bezobjawowo. Jednak zdarza się, że bywa bolesne i niekomfortowe. Czy zawsze wymaga wizyty u dentysty i skomplikowanego zabiegu? Kiedy ósemka powinna zostać usunięta? Dowiedz się, jak rozpoznać wychodzące zęby mądrości, zanim zauważysz je gołym okiem.

Czy ósemki są nam potrzebne?

Naukowcy twierdzą, że ósemki to narządy szczątkowe, które powoli zanikają. Człowiek je coraz bardziej przetworzoną żywność. Wymaga ona mniejszej obróbki mechanicznej. W związku z tym powoli zmniejszają się rozmiary szczęki, żuchwy i uzębienia. Skutek jest taki, że około 10% populacji napotyka problemy podczas wyrzynania się ósemki.

Wyrzynająca się ósemka — objawy

Ból dziąsła przy ósemce to bardzo częsta dolegliwość. Promieniuje on w kierunku ucha i migdałków. Nasila się przy ucisku. Pojawia się też obrzęk. Ból zęba możesz odczuwać przez kilka-kilkanaście dni. Pomoże Ci wtedy lek przeciwbólowy, które zawierają paracetamol lub ibuprofen. Zauważysz też powiększenie węzłów chłonnych.

Możesz mieć trudności z szerszym otwieraniem ust. Czasem dochodzi do stanu zapalnego, któremu towarzyszy ropna wydzielina. Charakterystycznym objawem wyrzynającej się ósemki jest również szczękościsk.

Jak poradzić sobie z dolegliwościami?

Zanim udasz się do dentysty, możesz uporać się z bólem na własną rękę. Kiedy dokucza Ci rosnąca ósemka, bolesne objawy złagodzą tabletki przeciwbólowe (sprawdź). W aptece zaopatrzysz się też w maść zmniejszającą obrzęk, która miejscowo ukoi dolegliwości. Możesz również wybrać maść dla ząbkujących dzieci.

Spożywaj miękkie potrawy, by nie drażnić mechanicznie miejsca obrzęku. Ulgę przyniesie Ci też picie herbaty z szałwii. Jeśli objawy rosnącej ósemki są bardzo bolesne, udaj się do stomatologa. Sprawdzi on, czy wyrzynanie zęba przebiega prawidłowo.

Problematyczna ósemka – wizyta u dentysty

Podczas wizyty stomatolog ocenia, czy dokuczliwe objawy rzeczywiście powoduje wyrzynanie zębów mądrości. Jeśli pacjent ukończył 12. rok życia, można wykonać badanie radiologiczne. Na jego podstawie lekarz określa położenie ósemek. Stwierdza też, czy mają szansę poprawnie rosnąć.

W przypadku problemów stomatolog zaleca zabieg usunięcia zęba. Jeśli zdążyła rozwinąć się infekcja, przepisuje też antybiotyki. Od dentysty dowiesz się również, co robić, by załagodzić uciążliwe dolegliwości.

Kiedy usunięcie zęba jest konieczne?

Jeśli podczas wyrastania ósemek pojawiają się nieprawidłowości, dentysta zaleca ich usunięcie. Jednym z takich przypadków jest krzywe wyrzynanie zęba, np. wrastanie w policzek lub napieranie w kierunku innych zębów.

Zdarza się też, że ósemka wyrosła prawidłowo, ale wymaga usunięcia ze względu na silną próchnicę. Innym wskazaniem jest stan zapalny zęba. Powstaje on, gdy ósemka jest już częściowo widoczna. Resztki pokarmowe razem z bakteriami gromadzą się wtedy pod dziąsłem, co stwarza zagrożenie infekcji całego organizmu.

Czy usunięcie ósemki boli?

Wycinanie ósemki to bezbolesny zabieg. Odbywa się on w miejscowym znieczuleniu. Usuwanie zęba trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Po zabiegu możesz jednak odczuwać ból. Lekarz przepisze Ci wtedy odpowiednie środki przeciwbólowe.

Po usunięciu zęba dbaj o higienę jamy ustnej, by uniknąć zakażenia. Spożywaj miękkie potrawy i unikaj palenia papierosów. Jeśli szukasz domowego sposobu na złagodzenie bólu po usunięciu zęba, spróbuj schłodzić bolesne miejsce, np. poprzez ssanie kostki lodu czy stosowanie zimnych kompresów.