Zapalenie dziąseł — jak się go pozbyć? 5 sprawdzonych sposobów

Zapalenie dziąseł — jak się go pozbyć? 5 sprawdzonych sposobów

Twoje dziąsła są zaczerwienione i obrzęknięte? Krwawią podczas szczotkowania? Może to być objaw zapalenia dziąseł. Nieleczone zapalenie prowadzi nawet do utraty zębów. Skąd się ono bierze? Jakie są jego objawy i jak sobie z nim poradzić? Podajemy 5 sprawdzonych sposobów.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenia dziąseł to złożona grupa chorób. Można je podzielić na te, które są wynikiem naszego zaniedbania, a także na takie, które wynikają z innych chorób lub przyjmowania leków. Przyczyną zapalenia są toksyny, które znajdują się w płytce nazębnej, tworzącej się na powierzchni zębów. Płytka nazębna to miękka, bezbarwna warstwa bakterii. Jeśli nie jest usuwana przy codziennym szczotkowaniu, może prowadzić do stanów chorobowych zębów i dziąseł (między innymi próchnicy).

Stan zapalny dziąsła — przyczyny

Choroby dziąseł mogą być spowodowane przez wiele czynników. Do najczęstszych przyczyn należy brak odpowiedniej higieny. Zapalenie i ból dziąsła bywa wynikiem uszkodzenia mechanicznego np. twardym jedzeniem lub zbyt mocnym szorowaniem zębów.

Zdarza się również, że temu schorzeniu towarzyszą choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, bulimia, anoreksja. Podobnie na stan dziąseł mogą wpływać leki stosowane przy padaczce i chorobach krążenia oraz antybiotyki. Pojawia się ono również w czasie ciąży, menopauzy lub w okresie dojrzewania.

Zapalenie dziąseł — objawy

Pierwsze objawy zapalenia dziąseł pojawiają się już po 3-4 tygodniach odkładania się płytki nazębnej. Do głównych objawów tej choroby należą:

  • nadmierny kamień nazębny,
  • zaczerwienione i obrzęknięte dziąsła,
  • krwawienie podczas szczotkowania zębów,
  • nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło lub zimno,
  • suchość, nieprzyjemny zapach z ust,
  • rozchwianie zębów.

Sposoby na zapalenie dziąseł

W przypadku, gdy dotknie Cię problem zapalenia dziąseł, jak najszybciej udaj się do dentysty. Jeśli jednak jesteś na urlopie lub z innych powodów musisz przełożyć wizytę, podpowiadamy, jak zwalczyć lub złagodzić objawy towarzyszące temu schorzeniu.

1. Pamiętaj szczotkowanie i nitkowaniu zębów

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętaj o dokładnym szczotkowaniu zębów i ich nitkowaniu. Myć zęby powinieneś przez co najmniej przez 2 minuty, 2 razy dziennie i po każdym posiłku. Dodatkowym zabezpieczeniem przed odkładaniem się płytki nazębnej są płyny do płukania ust, w które możesz zaopatrzyć się w każdej drogerii lub aptece.

2. Płucz dziąsła w szałwii lub rumianku

Zagotuj wodę i zrób napar. Poczekaj aż płyn ostygnie i płucz nim jamę ustną co najmniej 3 razy dziennie. Rumianek łagodzi zapalenia, a szałwia ma właściwości przeciwbakteryjne.

3. Ogranicz palenie papierosów

Jeśli jesteś palaczem, koniecznie ogranicz ilość papierosów, a najlepiej zrezygnuj z nich całkowicie. Palenie sprzyja odkładaniu się osadu na zębach, a w konsekwencji prowadzi co zapalenia dziąseł.

4. Aloes i olejek goździkowy

Aloes ma właściwości bakteriobójcze. Wmasuj go w dziąsła, a złagodzi on stan zapalny. Żeby zmniejszyć krwawienie, natrzyj tkanki otaczające zęby olejkiem goździkowym.

5. Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty

Żeby poradzić sobie z zapaleniem dziąseł, ważne, byś regularnie odwiedzał dentystę. Usunie on kamień nazębny, skoryguje nieprawidłowo wykonane wypełnienia, będące przyczyną choroby. Lekarz podpowie Ci, jaką szczoteczkę do zębów wybrać i jaką metodę szczotkowania stosować. Może również zalecić Ci smarowanie dziąseł preparatami, które mają działanie przeciwzapalne np. żel Baikadent, Dologel lub Septosan Fix.

Pamiętaj, żeby nie lekceważyć zapalenia dziąseł, bo może ono prowadzić do poważnych konsekwencji. Aby przestało ono zagrażać zębom, konieczna jest wizyta u stomatologa, stosowanie się do jego zaleceń, a przede wszystkim poprawa higieny.