Zapalenie migdałków – objawy, po których je rozpoznasz

Zapalenie migdałków – objawy, po których je rozpoznasz

Boli Cię gardło i męczy gorączka? Zaglądasz w lustrze do gardła i widzisz po jego bokach duże przekrwione migdałki. Nic dziwnego, że boli tak, że nawet ciężko Ci coś przełknąć. Czy biec do lekarza rodzinnego po antybiotyk? Jak rozpoznać zapalenie migdałków i jak je leczyć?

Zapalenie migdałków – objawy

Objawy, które pozwolą Ci na rozpoznanie zapalenia migdałków i gardła (popularnie zwanego anginą) to ból gardła i głowy, trudności w połykaniu i gorączka. Gardło i migdałki stają się zaczerwienione i obrzęknięte. Te nieprzyjemne symptomy choroby pojawiają się najczęściej sezonowo – typowo od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Jak się leczyć po stwierdzeniu tych objawów?

Czy wiesz, że…?

Za 90-95% infekcji gardła i migdałków u dorosłych odpowiadają wirusy. Leczenie tego rodzaju zakażeń polega tylko na łagodzeniu objawów choroby. Antybiotyki pomagają bowiem jedynie w leczeniu infekcji powodowanych przez bakterie (5-10% wszystkich zachorowań).

Zapalenie migdałków – wirusowe czy bakteryjne?

Jak rozpoznać rodzaj zapalenia migdałków? Przy zapaleniu wirusowym pojawia się zwykle lekki ból gardła i głowy. Możesz odczuwać bóle mięśni i stawów, a także skarżyć się na dokuczliwy katar, kaszel, chrypkę, a czasem nawet biegunkę i zapalenie spojówek. Temperatura ciała jest wówczas nieznacznie podwyższona.

W przypadku bakteryjnej anginy odczujesz znacznie silniejszy ból głowy i gardła. Najprawdopodobniej nie będziesz mieć kaszlu i kataru, ale za to wysoką gorączkę. Czy warto iść do lekarza skoro rozpoznanie wydaje się proste? Mimo wszystko tak. Bakteryjna angina nie jest groźna sama w sobie, ale nieleczona częściej prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań. W najgorszym przypadku może to być ostre kłębuszkowe zapalenie nerek albo gorączka reumatyczna.

Zapalenie migdałka – objawy miejscowe mają znaczenie

Rozpoznanie ułatwia dokładne obejrzenie migdałka – do tego przyda się doświadczenie lekarza, a czasem także nielubiana przez niektórych szpatułka laryngologiczna. Charakterystyczny nalot na migdałkach, z obrzękiem języczka. podniebienia i malinowym zabarwieniem języka przemawiają za anginą bakteryjną.

Nalot na migdałkach możesz pomylić z tzw. kryptami migdałków. To dość częsta przypadłość, z której możesz nie zdawać sobie sprawy. U niektórych osób powierzchnia migdałków nie jest gładka, ale pofałdowana i kraterowata. W tych wgłębieniach mogą gromadzić się cząstki jedzenia i bakterie. Zwykle jedynym następstwem tej nieprawidłowości jest nieświeży oddech, ale wygląd migdałków może przypominać nalot typowy dla anginy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Mononukleoza to podstępna choroba, która może się podszywać pod zapalenie ropne migdałków. Objawy mononukleozy, nazywanej także “chorobą całujących się” (ze względu na drogę zakażenia i typowo młody wiek chorych) są na tyle podobne do anginy, że nawet lekarzom zdarza się popełnić błąd i przepisać na tą wirusową chorobę antybiotyk. Co wyróżnia mononukleozę? Znaczne i utrzymujące się do kilku miesięcy powiększenie węzłów chłonnych i śledziony.

Zapalenie migdałków – jak się leczyć?

Biorąc pod uwagę statystyki, Twoja infekcja jest najprawdopodobniej wirusowa. Do wyzdrowienia wystarczy Ci odpoczynek i leki zmniejszające uciążliwe objawy. Na gorączkę i ból głowy możesz zastosować paracetamol albo tabletki z ibuprofenem i pseudoefedryną, które dodatkowo zmniejszają dyskomfort spowodowany zatkanymi zatokami i ułatwią oddychanie.

Możesz też płukać gardło roztworem z diklofenakiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli doskwiera Ci zatkany nos, użyj bezpiecznego sprayu z roztworem wody morskiej. Gdyby okazał się zbyt słaby, możesz zastosować aerozol do nosa z ksylometazoliną, który obkurczy śluzówkę. Nie stosuj go dłużej niż 5-7 dni. Jeśli lekarz uzna, że objawy wskazują na anginę bakteryjną, przepisze Ci doustny antybiotyk. Poinformuj go, jeśli masz uczulenie na penicylinę.