Zespół cieśni nadgarstka a badanie EMG. Czy powinieneś je  wykonać?

Zespół cieśni nadgarstka a badanie EMG. Czy powinieneś je wykonać?

Jeśli drętwieją Ci palce lub boli Cię nadgarstek, może to oznaczać, że cierpisz na zespół cieśni nadgarstka. Jest to schorzenie typowe dla osób pracujących manualnie. Pomocne przy diagnozowaniu tej dolegliwości jest badanie EMG (elektromiografia). Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka? Na czym polega badanie EMG i kiedy je wykonać?

Zespół cieśni nadgarstka – choroba zawodowa?

Każda praca, która wymaga ruchów nadgarstka, może spowodować wystąpienie tej choroby.  Po wewnętrznej stronie dłoni biegnie tzw. nerw pośrodkowy. Jego umiejscowienie sprzyja jego drażnieniu.

Zespół cieśni jest powodowany przez nawyki oraz powtarzające się ruchy palców i nadgarstka np. podczas pisania na klawiaturze, graniu na instrumentach, jeździe na rowerze i pisaniu ręcznym. Dotyka on zatem najczęściej informatyków, sekretarki, muzyków, rzeźników. Częściej chorują kobiety i osoby w średnim wieku.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Najczęściej występują nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka i palca wskazującego. Charakterystycznym objawem jest mrowienie, drętwienie, ból nadgarstka, czasem zanik mięśni. Chorzy często skarżą się na osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenie ruchomości nadgarstka, a także wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów. Nieprzyjemne dolegliwości nasilają się w nocy i po uniesieniu ręki. Jeśli te symptomy występują u Ciebie, udaj się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i pomoże w jej leczeniu.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Lekarz przeprowadzi wywiad i zleci odpowiednie badania. Należy do nich tzw. test Tinela, który polega na opukiwaniu okolicy nadgarstka.  Badanie wskazuje na chorobę, jeśli wystąpi drętwienie palców. Równie prostym badaniem jest test Phalena. W tym celu musisz złączyć dłonie grzbietami, palce zwrócić do klatki piersiowej, a nadgarstki zgiąć. Jeśli po minucie poczujesz drętwienie, może to świadczyć, że cierpisz na zespół cieśni nadgarstka. W razie wątpliwości specjalista może zlecić EMG, czyli badanie elektromiograficzne.

Zespół cieśni nadgarstka – badanie EMG

Elektromiografia (EMG) jest jednym z podstawowych badań pomocnych w diagnozowaniu chorób mięśni. Pozwala ono na określenie, gdzie znajduje się źródło zmian i jaki jest ich charakter. Ponadto umożliwia ono rozpoznanie, czy przyczyną dolegliwości jest  uszkodzenie mięśnia, czy nerwu. Przed badaniem koniecznie musisz umyć dłonie i nadgarstki, jednak nie używaj żadnych kremów ani maści. Powiadom lekarza o lekach, jakie przyjmujesz.

EMG wykonuje się przy użyciu elektrod, które mogą być wprowadzane do mięśnia za pomocą  igły lub przyczepione do skóry pacjenta. Badanie polega na pobudzeniu  nerwów pod wpływem słabego prądu. Dzięki temu lekarz może ocenić pracę mięśni w spoczynku. Całość trwa ok. 15 minut, a wyniki są dostępne zaraz po wykonaniu badania.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Gdy doskwiera Ci ból nadgarstka, możesz sobie ulżyć, zażywając leki przeciwbólowe np. Moilec, MIG lub Nurofen Forte w tabletkach. Jeśli trafisz do specjalisty w początkowym stadium choroby, prawdopodobnie unikniesz operacji. Lekarz unieruchomi rękę oraz zaleci odpowiednie leki przeciwzapalne (ewentualnie inne metody terapii, np. ultradźwięki). W usunięciu stanu zapalnego sprawdzą się sterydy podawane do kanału nadgarstka.

Jeśli nie będzie poprawy, konieczny może okazać się zabieg. Polega on na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka poprzez przecięcie przebiegającego tam więzadła. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, a rehabilitacja po zabiegu nie jest potrzebna. Czas powrotu do pracy jest zróżnicowany w zależności od metody operacji i wykonywanego zawodu. Z reguły wynosi od 4 tygodniu do 2 miesięcy.