Zespół cieśni  nadgarstka – choroba pianisty i programisty

Zespół cieśni nadgarstka – choroba pianisty i programisty

Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem wywołanym nienaturalnym, długotrwałym wygięciem nadgarstka. Jak poznać, że ten problem dotyczy Ciebie? Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka i jakie ćwiczenia stosować, by odczuć ulgę?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Jest to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego przebiegającego w kanale nadgarstka, powstałe w wyniku przewlekłego ucisku. W większości przypadków przyczyny są nieznane. Jego rozwojowi sprzyjają wykonywanie powtarzających się czynności i przeciążenie ręki.

Jak powstaje zespół cieśni kanału nadgarstka?

Kanał nadgarstka jest ograniczony od dołu i po bokach przez kości, a od góry przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Przebiega w nim nerw pośrodkowy i ścięgna mięśni zginaczy palców. W zespole cieśni nadgarstka dochodzi do zmian zapalnych i obrzęku pochewek pokrywających ścięgna, a w rezultacie  uciśnięty zostaje  nerw i pojawiają się zmiany degeneracyjne. Nerw pośrodkowy może się zregenerować, jeśli ucisk ustanie w odpowiednim momencie.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka sprzyja praca, w której wymagane jest nieustanne powtarzanie tych samych ruchów nadgarstka, w szczególności  zginania i prostowania. Sprzyja temu pisanie na klawiaturze, prace ręczne, jazda na rowerze, czy granie na instrumentach. Dlatego też najczęściej cierpią na to schorzenie pracownicy biurowi, muzycy, stomatolodzy, kolarze, informatycy. Zdarza się też, że ucisk nerwu jest spowodowany wypadkiem i urazem, czasem dotyka również kobiety w ciąży.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Jeśli odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości np. drętwienie, mrowienie w okolicy kciuka, palca wskazującego i serdecznego, oznacza to, że może dotyczyć Cię właśnie zespół cieśni. Ból może wybudzić Cię ze snu, promieniować do ramienia lub barku. W kolejnym stadium choroby ból występuje także w dzień, pogarsza się sprawność manualna. Towarzyszy temu osłabienie mięśni, a czasem ich zanik.

Ćwiczenia pomagające złagodzić ból

Jeżeli siedzisz długie godziny przy komputerze lub wykonujesz w pracy nieustannie powtarzające się czynności, postaraj się wykonać co godzinę kilka prostych ćwiczeń. Rozluźnij ręce, masuj i zginaj palce, zginaj i prostuj nadgarstki, trzymając prosto głowę zataczaj koła barkami do przodu i do tyłu. Spróbuj unieść jedno ramię powyżej głowy i złapać za przeciwległe ucho. Zrób to samo z drugą ręką. Każde z ćwiczeń powtórz co najmniej 5 razy.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Jeśli cierpisz na zespół cieśni nadgarstka lub jedynie podejrzewasz u siebie to schorzenie, jak najszybciej udaj się do ortopedy. Z reguły wystarczające są testy kliniczne i wywiad. Lekarz sprawdza sprawność manualną i czucie w palcach. Może również wykonać tzw. test Tinela polegający na delikatnym opukiwaniu nadgarstka. Niekiedy przydatna również okazuje się elektromiografia – badanie, które pozwala na zbadanie przewodnictwa nerwu.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Skuteczność leczenia zależy od tego, jak szybko zgłosisz się z dolegliwościami do lekarza. W początkowym stadium choroby lekarz może przepisać leki przeciwzapalne na ból mięśni i stawów, np. Aleve, Ibuprofen Aflofarm czy Metafen w tabletkach. Możesz też kupić preparaty w saszetkach, np. Dexak SL. Niektórym ulgę przynosi fizykoterapia, np. ultradźwięki.

W niektórych przypadkach konieczna może okazać się operacja polegająca na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka. Nie jest ona skomplikowana i jeśli zastosujesz się do poleceń lekarza i nie wrócisz zbyt wcześnie do pracy, raz na zawsze zapomnisz o bólu i zespole cieśni nadgarstka.