Złamania u dzieci – jak leczyć ból po urazie?

Złamania u dzieci – jak leczyć ból po urazie?

Kości dzieci są bardzo twarde i silne. Jednak gwałtowny upadek może stać się przyczyną ich złamania. Co zrobić gdy Twoje dziecko złamie rękę lub nogę? Jak wygląda rehabilitacja? Jak długo utrzymuje się ból i jak go złagodzić?

Objawy złamania kości

Złamania kości u dzieci są dość powszechne. Jak je rozpoznać? W chwili urazu możesz usłyszeć charakterystyczny trzask. Twoja pociecha skarży się na ból, który nasila się przy próbie poruszenia złamaną ręką lub nogą. Może też pojawić się obrzęk, a w niektórych przypadkach krwawienie. Jeśli złamana kość ustawia się ukośnie lub przecina skórę możesz mieć do czynienia ze złamaniem z przemieszczeniem.

Złamania u dzieci – jak pomóc?

Ból ręki po złamaniu może być trudny do zniesienia. Do jego zmniejszenia przyczyni się jej unieruchomienie. Usztywnij złamaną kość i 2 sąsiednie stawy: powyżej i poniżej złamania. Możesz to zrobić za pomocą bandaża i linijki lub 2 kijków.

Złamaną nogę unieruchom poprzez zabandażowanie kostek i kolan razem. Jeśli Twoje dziecko doznało urazu ręki, powieś ją na temblaku wykonanym z trójkątnej chusty. Jeżeli takiej nie posiadasz, użyj apaszki.

Niezwłocznie zabierz dziecko do lekarza

Gdy ręka lub noga znajduje się w nienaturalnej pozycji, aby zaoszczędzić maluchowi bólu, nie prostuj jej. Może to spowodować przemieszczenie złamania lub uszkodzenie tkanek miękkich.

Jeśli Twoje dziecko płacze i cierpi z powodu bólu, podaj mu środek przeciwbólowy, najlepiej w czopku. Jeśli masz tylko preparat w tabletkach, niech malec popije go minimalną ilością wody. Nie podawaj mu nic do picia i jedzenia, ponieważ w szpitalu może się okazać, że konieczne będzie znieczulenie ogólne.

Nie odwlekaj wizyty u lekarza. Jak najszybciej zawieź dziecko do najbliższego szpitala z oddziałem urazowym. Nieleczone złamanie może doprowadzić do niedokrwienia i nieprawidłowego zrośnięcia się kości.

Leczenie złamanej kości

W szpitalu lekarz zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego uszkodzonej ręki lub nogi. W razie konieczności nastawia złamaną kość i zakłada opatrunek gipsowy. Jeżeli jest to złamanie bez przemieszczenia, wystarcza sam opatrunek gipsowy. Jeśli sprawia on ból Twojemu dziecku, przyklej na otarte miejsce plaster. W żadnym wypadku nie naginaj gipsu.

Oprócz gipsowych istnieją również opatrunki lżejsze i wygodniejsze – syntetyczne. Możesz je kupić w aptece za kilkadziesiąt złotych. Ich zaletą jest też fakt, że nie muszą być chronione przed zamoczeniem.

Ból ręki po złamaniu – jak długo?

Złamanie ręki znacząco wpływa na komfort życia dziecka. Nie może ono pisać, wykonywać codziennych czynności, czasami zostaje wykluczone z niektórych zabaw z rówieśnikami. W zależności od typu złamania, gips nosi się od 2 tygodni do 2 miesięcy.

Początkowo ból jest silny i ulgę przynoszą zwykle środki przeciwbólowe, jednak po krótkim czasie ustępuje. Kości dzieci są z fazie rozwoju, dlatego zrastają się ok. 3 razy szybciej niż u dorosłych.

Zanim opatrunek zostaje zdjęty, lekarz najczęściej zleca wykonanie ćwiczeń. Upewnia się w ten sposób, że proces regeneracji kości przebiegł prawidłowo. Zaleca on:

  • poruszanie palcami,
  • poruszanie ramieniem łokciem lub biodrem,
  • napinanie mięśni.

Rehabilitacja po zdjęciu gipsu

Rehabilitacja to bardzo ważny element leczenia. Aby Twoje dziecko odzyskało pełną sprawność, ważne jest, by rozpoczęło ćwiczenia jak najszybciej po ściągnięciu opatrunku. Istnieje wiele ćwiczeń i metod na przywrócenie sprawności złamanej kończyny, jednak aby nie zaszkodzić dziecku, koniecznie skonsultuj je z lekarzem. Możesz też przekazać pociechę pod fachową opiekę i udać się do fizjoterapeuty.