Zwichnięcie rzepki — przyczyny urazu i leczenie

Zwichnięcie rzepki — przyczyny urazu i leczenie

Rzepka to ważna struktura chroniąca staw kolanowy. Jej zwichnięcie jest częstą kontuzją. Pierwszy uraz rzepki zwiększa też prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego. Co robić, jeśli podejrzewasz u siebie zwichnięcie rzepki kolanowej? Jak wygląda leczenie tego urazu?

Na czym polega zwichnięcie rzepki w kolanie?

Rzepka to element chroniący staw kolanowy. Usprawnia też pracę mięśnia czworogłowego uda. Ta struktura ma dużą ruchliwość, co powoduje częste urazy kolana. Zwichnięcie rzepki polega na przemieszczeniu kości z prawidłowego miejsca w bok. Do urazu częściej dochodzi u dzieci niż u dorosłych.

Przyczyny zwichnięcia rzepki

Do zwichnięcia rzepki często dochodzi w momencie szybkiego zgięcia kolana, gdy mięsień czworogłowy uda jest silnie napięty. Częstą przyczyną jest też silne uderzenie w staw kolanowy. Zwichnięta rzepka może być efektem np. zahaczenia kolanem o kant biurka. Czasem, zaraz po zwichnięciu, rzepka wraca na swoje prawidłowe miejsce. Uraz nie wymaga wtedy nastawienia.

Jakie czynniki sprzyjają zwichnięciu rzepki?

Na regularne urazy rzepki jesteś narażony przede wszystkim, jeśli cierpisz na dysplazję stawu rzepkowo-udowego. To wrodzone, nieprawidłowe ukształtowanie kłykcia kości udowej. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest koślawość kolan. Ta wada kończyn pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym i sprawia, że nogi układają się w kształcie litery X, co utrudnia chodzenie. Jeśli jesteś sportowcem (zwłaszcza, gdy grasz w koszykówkę lub piłkę nożną), również jesteś narażony na zwichnięcie rzepki. Przed tym urazem może Cię uchronić odpowiednia technika gry i ostrożność.

Zwichnięta rzepka w kolanie — objawy

Przy zwichnięciu rzepki  odczuwasz przede wszystkim silny ból kolana. Z powodu krwawienia w miejscu zwichnięcia pojawia się też obrzęk. Ruchomość Twojego stawu jest ograniczona. Czasem pojawiają się siniaki. Jeśli rzepka nie wróci na swoje miejsce, zauważysz uwypuklenie z jednej strony kolana. Jest to wynik zniekształcenia stawu.

Zignorowanie urazu i nie podjęcie leczenia może powodować powikłania. Należą do nich:

  • uszkodzenie więzadeł,
  • choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego,
  • chonodromalacja rzepki,
  • osłabienie mięśnia czworogłowego uda,
  • uszkodzenie łąkotek,
  • nawracające zwichnięcia rzepki.

Jak zdiagnozować zwichnięcie rzepki?

Jeśli podejrzewasz u siebie zwichnięcie rzepki, skonsultuj się z lekarzem. Ten uraz jest diagnozowany poprzez próbę zepchnięcia rzepki w bok. Jeżeli doszło do zwichnięcia, podczas tej czynności poczujesz ból i dyskomfort. Charakter urazu potwierdza się licznymi badaniami, m.in. rentgenowskim, USG czy rezonansem magnetycznym. W niektórych przypadkach trzeba wykonać też artroskopię.

Leczenie zwichniętej rzepki

Leczenie tego urazu polega na założeniu tzw. ortezy na okres 3-5 tygodni. Ochrania ona goleń i udo, stabilizując kończynę. Czasem przeprowadza się też zabieg chirurgiczny. Polega on na rekonstrukcji więzadła udowo-rzepkowego. Po tym zabiegu przez 3-4 tygodnie trzeba poruszać się o kulach. Noga odzyskuje pełną sprawność po ok. 2 miesiącach.

Rehabilitacja po zwichnięciu rzepki

By przyspieszyć leczenie urazu, warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty. Przeprowadzi on wywiad i dobierze odpowiedni dla Ciebie zestaw ćwiczeń. Skuteczna rehabilitacja powinna trwać około 5 tygodni. Dzięki masażom i ćwiczeniom zmniejszysz obrzęk i stan zapalny kolana. Wzmocnisz też mięsień czworogłowy uda. W ten sposób szybciej odzyskasz pełną sprawność ruchową.